+ Yorum Gönder
Soru ve Cevaplar ve Sizden gelen sorular Kategorisinden Küslük ve selam verip almak Konusununa Bakıyorsunuz..
 1. zeyn-eb
  Üye
  Reklam

  Küslük ve selam verip almak

  Reklam

  Küslük ve selam verip almak Mumsema Dinimizde müslümanların birbirine üç günden fazla dargın durması doğru değil bildiğimiz gibi.

  Birbirine küs müslümanlar bu mesuliyetten kurtulmak için selamlaşırsa durumları ne olur?

  Şöyle hadisler var:

  ''Bir mü'minin din kardeşiyle üç günden çok dargın durması caiz değildir. Üç gün geçtikten sonra, onunla karşılaşırsa, ona selam verip hatırını sormalıdır. O kimse selamını alırsa, birlikte, sevaba ortak olurlar. Selamını almazsa günaha girer. Selam veren de küs durma mesuliyetinden kurtulmuş olur.'' [Ebu Davud]

  ''Birbirine dargın iki kimseden, hangisi önce selam verirse, günahları affolur. Verilen selamı öteki almazsa, bu selamı melekler alır. Selam almayan kimseye de şeytan, sevinerek iltifatta bulunur.'' [İbni Ebi Şeybe]

  Yani selam verip alınınca; ama durumları eskisi gibi olmayınca mesuliyet kalmaz mı?

  Bir de bir taraf selam veriyor, ama diğeri sözle almayıp içinden alsa olur mu? Yoksa selamını veren kişi işitmeli midir?

 2. rana
  Aciz Kul

  Cevap: Küslük ve selam verip almak


  Reklam


  Evet kardesim selam vermek sünnet almak ise farztir. Selami almamak dogru degildir, caiz degildir.
  Eger o selami verebilecek yürekteyse alan kisi haydi haydi selami sesli bi sekilde almalidir.
  insanoglu kirar üzer yikar ama bir müslüman bu hatayi yapiyorsa affedilmesi icin helallik istemesi icin elinden geleni yapmali, yapanada özür dilemesi icin bir firsat vermelidir. Herkesin bakisinda kendi haklidir. O yüzden bu selami almayan insanlari anlamiyorum cocukca bir davranistir. Selam Allahin selami ve buna en güzel sekilde cevap vermeli. Ayrica selam veriyorum tekrar bir alakam olmali diye birsey yok, sana zarari dokunan insanlarla bir arada olmak zorunda degilsin. Ama selami almak zorundasin.

  dua ile

+ Yorum Gönder