+ Yorum Gönder
Soru ve Cevaplar ve Sizden gelen sorular Kategorisinden Siyer sorusu: 2. akabe biatının en önemli özelliği nedir? Konusununa Bakıyorsunuz..
 1. elifvav
  Üye
  Reklam

  Siyer sorusu: 2. akabe biatının en önemli özelliği nedir?

  Reklam

  Siyer sorusu: 2. akabe biatının en önemli özelliği nedir? Mumsema 2. akabe biatının en önemli özelliği medineye hicret midir yoksa toplu biat olmasımıdır ?

 2. imam
  Üye

  Cevap: Siyer sorusu: 2. akabe biatının en önemli özelliği nedir?


  Reklam


  İkinci Akabe Biatı Özelliği

  1. akabe biatından Sonraki yıl, Medine'den gelen altısı önceki yıl Müslüman olan 12 kişi yine Akabe'de Peygamber'le(Sallahu Aleyhi ve Sellem ) tekrar gizlice buluştular. Birinci Akabe biâtı'nda bulunan müslümanlar şirk koşmayacaklarını, hiçbir hayırlı işte Peygamber' e(Sallahu Aleyhi ve Sellem ) muhalefet etmeyeceklerini bildirmişlerdir.

  Medineliler Hacc'dan dönerken yanlarında İslam'ı öğretmek için Peygamber (Sallahu Aleyhi ve Sellem ) tarafından eğitilmiş ve görevlendirilmiş Mus'ab bin Umeyr'i de götürdüler.

  12 kişi ve Musab bin Umeyr ile Yesrib (Medine)' e geri dönen Medineliler sonraki yıl 75 kişi olarak geri döndüler. Bu tebliğ İslam'ın geleceğine yönverecek olayları hazırlayacaktır. Müslümanlar yine gizli şekilde buluşacaklardı. Peygamber,(Sallahu Aleyhi ve Sellem ) henüz müslüman olmamış fakat kendisini kollayan amcası Abbas ile Akabe'ye gitti. Biâtda pegyamberi yalnız bırakmayacaklarına dair İkinci Akabe biatı Medine İslam Devleti' nin temeli olma özelliği ve Dar'ul Harp ve Dar'ul İslam fıkhı açısından önemlidir.

  Devamı: akabe-biatinin-ozellikleri

+ Yorum Gönder