+ Yorum Gönder
Soru ve Cevaplar ve Sizden gelen sorular Kategorisinden Abdest esnasinda baska bir isle ugrasmak Konusununa Bakıyorsunuz..
 1. Millennium
  Devamlı Üye
  Reklam

  Abdest esnasinda baska bir isle ugrasmak

  Reklam

  Abdest esnasinda baska bir isle ugrasmak Mumsema Abdest alirken boynu yikayacagimiz zaman onceden acmayi unuttugumuz gomlek dugmelerini acmak gibi eylemler abdeste bir zarar verir mi?

 2. halilcan
  Devamlı Üye

  Cevap: Abdest esnasinda baska bir isle ugrasmak


  Reklam


  hanefilere göre


  Değerli kardeşimiz;

  Abdest alırken, sağ ayağı yıkadıktan sonra çorabı giyip sol ayağa başlamak abdeste mani değildir. Ancak azaları peş peşe yıkamak sünnettir.

  Abdest Azalarını Ardarda Yıkamak :

  Abdest ibâdete hazırlık anlamında dinin emrettiği başlıca bir ameldir; farz ve sünnetleriyle bütünlük arzeder. Bu bakımdan bir or*gan kurumadan diğer organı yıkamak sünnet sayılmıştır. Bazı mez*heplerde ise bu da farz kabul edilmiştir.

  Bu konuda havanın sıcak ya da soğuk, rüzgarlı ya da durgun olmasına itibar edilmez. Abdesti bütünleştiren organların yıkanma*sı ara verilmeden sürdürülür. Tâ ki ara yere yabancı bir fiil girme*sin. O halde hiç bir özür yokken organları fasılalı yıkamak mekruh*tur. Abdest suyunun ara yerde bitmesi ve su temin etmek için bir müddet geçirilmesi, belli bir özre dayalı olduğundan kerahet sayıl*mamıştır.

  Gusül ve teyemmümdeki durum da böyledir. Siracü'l-Vahhac ve Fetâvâ-i Hindîyye'de de aynı hususlar belirtilmiştir. (Celal Yıldırım, Kaynaklarıyla İslam Fıkhı, Uysal Kitabevi: 1/25.)
  Selam ve dua ile...
  Sorularla İslamiyet

+ Yorum Gönder