+ Yorum Gönder
Soru ve Cevaplar ve Sizden gelen sorular Kategorisinden Şehvetle ihtilam ve gusül hakkında Konusununa Bakıyorsunuz..
 1. Millennium
  Devamlı Üye
  Reklam

  Şehvetle ihtilam ve gusül hakkında

  Reklam

  Şehvetle ihtilam ve gusül hakkında Mumsema Kisi ihtilam olsa (sehvetle meni ciksa), sonra idrara cikip 1 saat bekledikten sonra gusletse, gusulden bir vakit sonra da kendisinden akinti gelse Hanefi mezhebine gore tekrar gusletmek gerekir mi.

  Ayni zamanda ogle namazi kilmistim, bu akintinin ne zaman geldigini bilmiyorum, o namazda oyle bir akinti hissetmemistim, namazi iade etmeme gerek vqr midir?

 2. halilcan
  Devamlı Üye

  Cevap: Sehvetle ihtilam ve gusul hakkinda


  Reklam


  Gelen her akıntı gusülü gerektirirmi,gusulü gerektirmeyenler hangileridir?

  Klasik fıkıh kitaplarında bu akıntılar hakkında genel olarak şu hükümler yazılmıştır:

  “Kadınların cinsel organlarından gelen devamlı akıntı, kan olmadığı sürece ay hali ile ilgili olamaz. Beyaz, sarı vb. renklerdeki akıntılar, organın dışına çıktığı, kilota bulaştığı zaman abdest bozulur. Eğer organın çıkışını tıkayan bir nesne kullanılırsa, gelen akıntı veya bunun ıslaklığı tamponun, tüpün, pamuk yumrusunun dışına çıkmadıkça, dışardan bakıldığında görülmedikçe abdest de bozulmaz. Eğer akıntı bir namaz vaktinin tamamında (abdest alp namaz kılmaya yetecek bir sürede kesilmeksizin), diğer vakitlerin de bir kısmında bulunmak suretiyle hep devam ediyorsa kadın özürlü sayılır ve bu durumda, her namaz vaktinde bir kere abdest alır ve bu vakit içinde akıntı -dışarı çıksa bile- abdesti bozmaz, onunla -akıntı bulaşmış giysi çıkarılarak- istendiği kadar namaz kılınır; sonraki namazın vakti girince abdest bozulmuş olur ve yeniden alınır.”

+ Yorum Gönder