+ Yorum Gönder
Soru ve Cevaplar ve Sizden gelen sorular Kategorisinden Eksik Yanlış Namazı Düzelten Dua İstiğfar Konusununa Bakıyorsunuz..
 1. Crowley
  Devamlı Üye
  Reklam

  Eksik Yanlış Namazı Düzelten Dua İstiğfar

  Reklam
 2. Şema
  el-âsa limen âsa

  Cevap: Eksik Yanlış Namazı Düzelten Dua İstiğfar


  Reklam


  FARZ NAMAZIN PEŞİNDEN ÜÇ KERE İSTİĞFAR


  NAMAZIN PEŞİNDEN İSTİĞFAR

  Mevsuat-ı Fıkhiyye 4. cilt, sahife 40 ta şu malumat vardır.

  Namazların peşinden istiğfar etmek sünnettir. Zira Abdullah İbni Mes’ud radıyel-lahu anhu şöyle demiştir: Her kim üç kere  (اَسْتَغْفِرُ اللهَ الْعَظِيمَ الَّذِى لاَ اِلَهَ اِلاَّ هُوَ اَلْحَىَّ الْقَيٌّومَ وَ اَتُوبُ اِلَيْهِ)
  -Esteğfirullâh el azîm ellezî lâ ilâhe illâ hu, el hayyel kayyûme ve etûbu ileyhi- derse, deniz köpüğü kadar olsa da Allahu teâlâ onun günahlarını affeder.

  (Mecmu’ 3/485, Sülâsiyyat şerhi Müsnedi Ahmed 2/902, Fetevayı ibni Teymiyye 10/1136, Tirmizi merfu olarak Ebu Said el Hudri’den rivayet etti 10/284. Taberi İbni Mes’ud’dan merfu’ olarak rivayet etti. Mecmu’u Zevaid 10/210)

  Başka bir rivayette fukaha, namazın peşinden okunan istiğfar hakkında Nebi sallallahu aleyhi ve sellem’in şu kavli şerifini zikretmişlerdir: “Her kim, her namazın peşinden üç kere Allah’tan mağfiret taleb ederse, şöyle derse;


  (اَسْتَغْفِرُ اللهَ الْعَظِيمَ الَّذِى لاَ اِلَهَ اِلاَّ هُوَ اَلْحَىَّ الْقَيٌّومَ وَ اَتُوبُ اِلَيْهِ)

  -Esteğfirullâh el azîm ellezî lâ ilâhe illâ hu, el hayyel kayyûme ve etûbu ileyhi-

  Allahu teâlâ günahlarını affeder; savaştan kaçmış olsa bile.

  (İbni Suniyy, Ebu Davud, Tirmizi merfu’ olarak. Futuhat-ı Rabbaniyye 7/287-289, Mişkat-ul Mesabih şerhi Mirkat-ul Mefatih 3/76-77)

  Yukardaki rivayetler ve fukahanın sözleri incelendiği zaman, ortaya çıkan husus, açıkça her namazdan sonra üç kere istiğfar cümlelerini okumanın sünnet olduğu aşikare sabit olur. Bunları terk etmemeye çalışalım. Namaz kıldığımız camide söylenmezse kendimiz sessizce söyleyelim.

+ Yorum Gönder