+ Yorum Gönder
Soru ve Cevaplar ve Sizden gelen sorular Kategorisinden Ümmetim, dünyada üç tabaka üzerine olurlar... ile başlayan hadis sahih mi? Konusununa Bakıyorsunuz..
 1. gizolata
  Üye
  Reklam

  Ümmetim, dünyada üç tabaka üzerine olurlar... ile başlayan hadis sahih mi?

  Reklam

  Ümmetim, dünyada üç tabaka üzerine olurlar... ile başlayan hadis sahih mi? Mumsema İki sorum var;

  Ümmetim, Dünyada üç tabaka üzerine olurlar:
  1- Mal toplamaya, yığmaya, ihtikâra rağbet etmeyenler. Onlar dünyayı şöyle anarlar: Kimseye muhtaç olmasınlar, yiyecek ve giyeceklerini helâlinden kazanıp kimseye yüz suyu dökmeden dünyayı geçirsinler. Onlar için korku ve tasa yoktur. Ahirette ferahdırlar.
  2. Helâlından temiz mal kazanıp hayırlı yerlere sarf etmek, akraba ve muhtaçlara yardım etmek, onların emelidir. Helâl olmayan bir dirhemi almak, onlar için en korkunç şey, bir dirhemi meşru olmayan yere sarfetmek onlar için en kötü iştir. Bunlar Ahlrette hesaba çekilirlerse, kolay kolay azabdan kurtulamazlar. Allah'ın affı ve rahmetine mazhar olanlar kurtulurlar.
  3- Helâl, haram düşünmeden mal toplamak, para kazanmak, Allah haklarını vermemek, harcadıkları yerlere israfına harcamak, hayra gelince, cimrilik edip vermemek, ihtikârdan korkmamak, bütün mevcud putları ile dünyaya dalıp gaflette puyan olanlardır. Bunların neticesi Cehennemdir.


  1- Bu hadisi internette gördüm ama kaynağını bulamadım. Bilen var mı, sahih mi?

  2- Çok güzel bir hadis. Fakat ikinci maddedeki azaba uğratılma kısmını anlayamadım. Helalinden kazanıp helalinden harcamak zaten dinimizin emri. Niçin bu insanlar azaba uğratılsın?
  Hepimizin bize verilen nimetlerden hesaba çekileceğimizi, zenginlere verilen çok sayıda nimet olduğu için onların hesaplarının uzun süreceğini biliyoruz. Fakat hayırlı yerlerden kazanıp hayra ve infak etmeye harcayan zengin Allah'ın emrini uygulamaktadır, başka hadislerde de bildirilmiştir bildiğim kadarıyla. Bu yüzden hadisin sahihliğinden şüpheye düştüm.

  Eğer Peygamberimiz (sav) söylemişse başım gözüm üstüne, bilen biri anlayamadığım yerleri açıklayabilir mi?

  Düzeltme: "Hesaba çekilirler ve azaba uğratılırlar" demiyormuş, "hesaba çekilirlerse " diyormuş. O zaman kafamdaki pürüz hallolmuş oluyor. Çok doğru... Hangimiz amellerimizle muamele görürsek azaptan kurtulabiliriz ki? Allah bizleri hesaba çekmesin, affıyla muamele eylesin.. amin..

 2. @hmet
  Üye

  Cevap: "Ümmetim, dünyada üç tabaka üzerine olurlar..." ile başlayan hadis sahih mi?


  Reklam


  Ümmet, dünyada üç tabaka üzerine olurlar....
  İbni arabi adlı tasavvufçudan tavsiye bunlar. belki hadisin açıklamasıdır.


+ Yorum Gönder