+ Yorum Gönder
Soru ve Cevaplar ve Sizden gelen sorular Kategorisinden Merak konusu bir soru Konusununa Bakıyorsunuz..
 1. NoWeDoR
  (Cezalı)
  Reklam

  Merak konusu bir soru

  Reklam

  Merak konusu bir soru Mumsema Selamlar ,

  Kur'an'ı Kerim'de geçen "Allah'a andolsun ki" ifadesinin neden bu şekilde kullanıldığı hakkında var olan bilgileri paylaşır mısınız?

  Yani Kur'an'ı Kerim Allahın son kitabıdır , buna kuşkum yok. Yanlış anlaşılmasını istemem. Ama merak ettiğimden dolayı soruyorum. Bu kitabı direkt olarak Allah mı yazmıştır (Ortaya çıkartmıştır) Yoksa meleklerine mi yazmıştır , onlar mı "and etmek" fiilini kullanırlar , melekler mi yemin ederler?

 2. halilcan
  Devamlı Üye

  Cevap: Merak konusu bir soru


  Reklam


  "Allah'a andolsun ki,.." şeklinde, Kur'an'da Allah'a yemin edilmesi hakkında bilgi verir misiniz?

  "Bir de müşrikler kendilerine rızık olarak verdiğimiz şeylerden tutuyorlar, mahiyetini bilmedikleri şeylere (putlara) pay ayırıyorlar. Allah'a andolsun ki, siz bu yaptığınız iftiralardan mutlaka hesaba çekileceksiniz."(Nahl, 16/56)
  Yukarıdaki âyette "Allah'a and olsun ki" gibi bir ibare geçmektedir. Hristiyanın biri sormuş: "Allah neden kendine yemin ediyor?" diye. Dolayısıyla -haşa- Kur'an'ı Hz.Muhammed'in yazdığı bunun gibi âyetlerden belli olmuştur, diyor.


  Allah, bu ve başka birçok âyette Allah'a, doğuların ve batıların rabbine yemin etmekte "ben" yerine "Allah" demektedir. Bu ifade Arabça kullanılışına göre doğrudur. Bizim Tükçedeki kullanışımıza uygun gelmeyebilir.

  Bu konu Arap lügatı kuralları içersinde değerlendirilir. Bu ifade nahiv ve belagat ilimleri çerçevesinde değerlendirildiğinde, dilbilimcileri hayrette bırakan kıymete sahiptir. Sadece Türkçe meale bakıp böyle bir manayı çıkarmaya çalışmak kasıtlı bir zorlamadır. Zira yüz binlerce müfessirden hiçbirisi bu âyete dayanarak, bu sözün Peygamber (asm)'e ait olduğunu söylememişlerdir.

  İlave bilgi için tıklayınız:

  - Kur'an'ın insanlar tarafından yazılmadığına nasıl inanabiliriz?..

  Selam ve dua ile...Sorularla İslamiyet

+ Yorum Gönder