+ Yorum Gönder
Soru ve Cevaplar ve Sizden gelen sorular Kategorisinden Şafii mezhebinde hayızlı kadının orucu Konusununa Bakıyorsunuz..
 1. caykent
  Üye
  Reklam

  Şafii mezhebinde hayızlı kadının orucu

  Reklam

  Şafii mezhebinde hayızlı kadının orucu Mumsema Hocam safiilerde ramazanda bir jez hayiz olduktan sonra onbes gun gecemeden tekrar hayiz olanin o ana kadar tuttugu orucun kaza edilmesi gerektigi soylenir ne kadar dogru

 2. halilcan
  Devamlı Üye

  Cevap: Oruc


  Reklam


  Sanırım sizin sorunuzun cevabı son paragrafta.


  şafiilere göre Hayızdan Temizliğin Süresi

  Hayızdan temizliğin en az süresi on beş gündür. Bir kadın hayız kanaması görür, söz gelimi aradan üç gün geçtikten sonra kanaması durur, bu durgunluğun üzerinden on dört gün geçtikten sonra yeniden kanama başlarsa bu, hayız kanı sayılmaz. Temizliğin iki hayız kanaması arasında oluşu şöyle açıklanabilir:

  Bir kadın hayız kanaması görür, normal âdetinin bitiminde kanaması durur, bahsedilen temizlik süresi geçtikten sonra yeniden hayız kanaması başlarsa, arada geçen bu temizlik dönemi iki hayız arasındaki temizlik süresi olur.

  Hayız kanamasıyla nifas kanaması arasındaki temizlik döneminin alt sınırı yoktur. Diyelim ki nifas (lohusalık) halindeki bir kadının kanaması durur, bu durgunluk sadece bir gün sürse bile sonra yine kanaması başlarsa bu ikincisi hayız kanaması sayılır.

  Hayızdan temizlik süresinin üst sınırı yoktur. Meselâ bir kadın kendisinde hayız kanaması görmeye başlar, bu âdetinin bitiminde kanaması kesilir de artık bir daha ömür boyu kanama görmeyecek olursa bu kadın temiz sayılır. Bunun yanında bir kadın bir gün süreyle kanama görür, sonra bu kanaması durur; aradan bir gün geçince kendinde yine kanama görürse, arada geçen bu kesinti süresince hayızlı sayılır.

+ Yorum Gönder