+ Yorum Gönder
Soru ve Cevaplar ve Sizden gelen sorular Kategorisinden Müslüman olmayanların evliliği Allah katında geçerli midir? Konusununa Bakıyorsunuz..
 1. halilcan
  Devamlı Üye
  Reklam

  Müslüman olmayanların evliliği Allah katında geçerli midir?

  Reklam

  Müslüman olmayanların evliliği Allah katında geçerli midir? Mumsema 2 müslüman olmayan için karı koca demek uygun mudur?

  onlar için zina da günah mıdır? yoksa müslüman olmadıkları için zaten daha büyük azabta oldukları zina kavramı onlar ıcın yok mudur?

 2. jerusselam
  Devamlı Üye

  Cevap: Müslüman olmayanların evliliği Allah katında geçerli midir?


  Reklam


  Gayri müslim olan karı koca, Müslüman olurlarsa yeniden nikah kıydırmaları gerekir mi?  Hz. Peygamber el-Haris b. Kays'ın müslüman olmadan önceki nikâhını müslüman olduktan sonra da geçerli kılmış, bu nikahın daha önce şartlarına uygun olarak kıyılıp kıyılmadığı üzerinde durmamıştır:

  İbn Abbas'dan rivayet olunduğuna göre Peygamber Efendimiz (asm) zamanında bir adam müslüman olup (Hz. Peygamberin huzuruna) gelmiş sonra müslüman olarak karısı da (çıkıp) gelmiş (adam):

  Ey Allanın Rasûlü, bu da benimle beraber müslüman oldu, deyince (Hz. Peygamber) kadını ona iade etmiştir. (Ebû Dâvûd, Talak, 23; İbn Mâce, Nikah, 60; Tirmizî, Nikah 43)

  Buna göre, Müslüman olmayan karı-koca, birlikte müslüman olurlarsa eski nikahları geçerli olarak kalır. Yeniden bir nikah kıymak gerekmez. Neseben veya süt yoluyla kardeşlik gibi nikahı ibtal eden bir durum yoksa, onların eski nikahları geçerli sayılır. Bu nikahın, şartlarına uygun olarak kıyılıp kıyılmadığını araştırma yoluna gidilmez.


  Selam ve dua ile...
  Sorularla İslamiyet

+ Yorum Gönder