+ Yorum Gönder
Soru ve Cevaplar ve Sizden gelen sorular Kategorisinden Beddua etmemek için ne yapmalıyım? Konusununa Bakıyorsunuz..
 1. semamca_07
  Üye
  Reklam

  Beddua etmemek için ne yapmalıyım?

  Reklam

  Beddua etmemek için ne yapmalıyım? Mumsema Selamun aleyküm.ben beddua etmek istemiyorum ama içimden geliyor örnek verecek olursam müşteri geldi bugün oturdu vs çay kahve içti 6 lira hesabı var adamın cebinde para yok!! arabanın torpidosunda kalmış diyor abi kimlik bırak git dedim ya dedi kaç yaşında adamım 6 liradanmı kaçacam çoluğum çocuğum var benim 40 yaşında adamım ne yapayım 6 lirayı 10 dakikaya geliyorum dedi gönülsüzde olsa tamam dedim 3 saat olacak yok!! tabiki gelmeyecek biliyorum ben bu adama beddua ettim ama sürekli beddua edesim geliyor başına birşey gelene kadar çoluğuna çocuğuna beddua ediyorum rahatlıyorum yoksa içimde uhde olarak kalıyor bu ve bu tarz insanlarla hergün karşılaşıyorum sabah sabah moralimi bozdu bak bütün günüm sinirli bir şekilde geçiyor annem birşey soruyor ona cevap verirken bağırıp kalbini kırıyorum insanlara olan güvenim zedeleniyor yardım isteyen birine bile yardım etmiyorum artık böyle insanlar yüzünden.her neye soruma gelecek olursak ben buna beddua edersem ahirette işte beddua ettiğim için alacağımdan düşermiş fazla beddua edersem onun benden alacağı olurmuş diye okudum bir yerde peki ben beddua ettim ona birşey olmadı yinede o kişimi alacaklı olacak sonuçta ben beddua ettim ama hiçbirşey olmadı yada en kısası ben beddua etmemek için ne yapmalıyım yapabileceğim başka birşey yok adam benim rızkımı çalıyor tek yapabildiğim beddua etmek arkasından.bunu yaptıktan sonrada pişmanlık duyuyorum keşke ermiş birine dönüşsemde ne yaparlarsa yapsınlar yolun açık olsun diyebilsem diyorum mesela ama nefis var işte bunu diyemiyorum.sizce ne yapmalıyım böyle insanlardan bıktım herkes dolandırıcı olmuş memlekette ne kul hakkı düşünüyorlar ne başka birşey!!

 2. gökhanagt
  Sorma neden?

  Cevap: Beddua etmemek için ne yapmalıyım?


  Reklam


  ve aleykumusselam kardeş bu konuda hakkını helal edip etmemekte serbestsin
  fakat maddiyat hatta hiç bir şey için lanet etmek doğru değildir
  ilahi divanda nasılsa alacakların o kişiden tahsil edilecektir.
  bu durumlarda illaki rahatlamak istiyorsan Peygamberimiz (s.a.v)in
  Müslimden bir nakile göre Ben lanet için gönderilmedim hadisini anımsa
  hem az veya çok bir meblağ için günahı olmayan çocuklarınada beddua edip durmak
  bir Müslüman için ne kadar vicdani ve etiktir bunu da bir değil bin kere düşünmek gerekir


 3. semamca_07
  Üye
  Allah razı olsun haklısınız doğru birşey değil bende etmek istemiyorum ama ülkemiz çok değişti artık herkes bedavacılık peşinde aslında ben 6 lirasında filan değilim paranın miktarı önemli değil yapılan davranış beni üzüyor ve sinirlendiriyor, birkaç liraya tenezzül eder hale gelmiş toplumumuz çok yazık!!dediğinizi aklımda tutarım başka önerisi olan varsa onlarıda dinlemeye hazırım.

 4. halilcan
  Devamlı Üye
  Bir insanın sana küfretmesi bile aslında senin için iyi olabilir cunku obur dünyada hakkını alıyorsun. Tabiki duruma göre tepkiyi koymak gerekir.

  Müşterin 6 liralık geçici zevk için Allah bilir sana ne kadar sevap kazandırdı, veya senin günahını aldı.
  Aman diyip çoluk çocuğa beddua falan çok yanlış.
  Bir müslümanın bu gibi durumlarda nasıl davranması gerektiğine kuranda işaret ediliyor.
  habil ve kabil kıssası

  Kur’an’da “Adem’in iki oğlu” denilerek isim vermeksizin anlatılan kıssa şöyle geçiyor:

  “Onlara Adem’in iki oğlu kıssasını anlat. Hani ikisi birer kurban sunmuşlardı da birinden kabul edilmiş, diğerinden kabul edilmemişti. Birisi “Seni kesinlikle öldüreceğim” derken, diğeri “Allah ancak takva sahiplerinden kabul buyurur. Sen öldürmek için bana el uzatsan da ben öldürmek için sana el uzatmayacağım. Çünkü ben Alemlerin Rabbi Allah’tan korkarım. Dilerim, hem benim, hem de kendinin günahını yüklenip cehennemi boylarsın.” dedi.

  Kardeşini öldürmek, kendini kaptırdığı ihtirasına hiç de zor gelmedi ve böylece kaybedenlerden oldu. Derken Allah kardeşinin cesedini nasıl gömeceğini göstermesi için yeri deşen bir karga gönderdi. Bunun üzerine “Yazıklar olsun, şu karga kadar olup da kardeşimin cesedini gömemedim” diye vicdan azabı çekti…” (Maide; 27-31).

 5. yasemin
  Mum Ve Merhem Olabilmek..
  O insanlar senin sabrını deneyerek belki senin günahlarınıı döküyor yada "Allahım senin için sabrederim" düşüncesini kalbine nakşedip imanını kuvvetlendiriyorda olabilir tabi sen hoşgörü ile karşılarsan . Ama sen konuyu bedduaya çevirirsen olmaz . Sen haklıysan korkma , senin hakkın kimsede kalmaz , Hakk seni zaten korur , senin demenle yada bizim dememizle Mevla birşeyler yapmıyor , zaten senin beddua etmen , sen bilmiyorsun Allahım - haşa - bence buna şöyle yap böyle yap , çocugunda görsün onda burda görsün diyorsun , resmen sen bilmiyorsun bak bnm dediğim gibi yap diyorsun Allaha -beddua ederek - , tövbe haşa Allah muhafaza eylesin , bu tür düşüncelerden söylemlerden kaçınmalısın ; bedduayada sormuşlar zaten nereye gidiyorsun diye , çıktığım ağza geri dönüyorum demiş. Ezanı duymuyor mu kulakların , ne diyor orda , Allah büyük Allah büyük kardeşim bu dünya için günaha girmene hele annenin kalbini kırmaya masum evlatlara kötü enerji göndermeye hiç gerek yok . Sen eğer müslümanım diyorsan , muhakkak ki peygamberin izinden gitmeye önem gösteriyor olmalısın Bir otur düşün , senin yaptığını , senin tavrını , senin düşünceni , Peygamber sav yaparmıydı ?? Yapmazdı diyorsan , senin yolun bizim yolumuz O 'nun yolu Hakkını vermek gerekir .Selametle Kal

 6. semamca_07
  Üye
  pişman oldum zaten bir daha kimseye beddua etmemeye çalışacam fakat böyle insanlar o kadar çokki bende sineye çekemiyorum elimden gelen birşey yok beddua ediyorum her zaman değil herkese değil bu adam çoluğum çocuğum var 40 yaşında adamım diye duygu sömürüsü yaptığı için gücüme gidiyor yoksa parasında da değilim ama bir daha beddua etmem kimseye Allah zaten kimin ne yaptığını görüyor ve kimsenin hakkı kimsede kalmayacak inşallah o yüzden içim rahat.mesajlarınız için Allah hepinizden razı olsun.

+ Yorum Gönder
allahim sabreduyorum betduam icin,  içimden sürekli beddua ediyorum,  beddua edersek ne yapmaliyiz,  beddua etmemek icin ne yapmali