+ Yorum Gönder
Soru ve Cevaplar ve Sizden gelen sorular Kategorisinden Kıraatı yanlış okuyan imamın arkasında namaz kılmak Konusununa Bakıyorsunuz..
 1. prokado
  Devamlı Üye
  Reklam

  Kıraatı yanlış okuyan imamın arkasında namaz kılmak

  Reklam

  Kıraatı yanlış okuyan imamın arkasında namaz kılmak Mumsema Bu siteden öğrendiğim kadarıyla ihtinas sira''dal'' müstakim sıra''dal''lezine demek yanlış oluyormuş . Doğrusu ''tal'' ile söylemek imiş. Ben Kütahyada yaşıyorum ve dikkat ettim kıraatlerine 4 tane imamda dal diyor . Ben ferdi olarak namaz kılarken tal diyorum benmi hata ediyorum yoksa imamlarmı ?

 2. Furkann
  Üye

  Cevap: Kıraatı yanlış okuyan imamın arkasında namaz kılmak


  Reklam


  Kur'an, kasten manası değişecek derecede yanlış okunursa namaz bozulur. Fakat Kur'an-ı Kerim'in okunuşunda yanılarak i'rab yönünden yapılacak hata, manayı ne kadar değiştirirse değiştirsin, namazı mutlaka bozmaz. Çünkü insanların çoğu, i'rabın şekillerini ayırmaya güç yetiremez. "İbrahime" kelimesinin sonunu "İbrahimu" şeklinde ötre ve "Rabbuhu" kelimesinin "Ba" harfini de üstün "Rubbehu" şeklinde üstün okumak gibi... "Na'budu" kelimesinin be'sini de "Na'bedu" şeklinde esre okumak böyledir.

 3. halilcan
  Devamlı Üye
  belki sen yanlış anlıyorsundur? çünkü o harf te harfide değil de harfide değil, o harf "tı" harfi biraz d-t arası gibi oluyor


  ​LİNK VERMEK YASAKTIR

 4. Millennium
  Devamlı Üye
  Alıntı halilcan Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
  belki sen yanlış anlıyorsundur? çünkü o harf te harfide değil de harfide değil, o harf "tı" harfi biraz d-t arası gibi oluyor
  http://tr.wikipedia.org/wiki/T%C4%B1_%28harf%29
  https://www.youtube.com/watch?feature=player_detailpage&v=sCFXRWcrYGU#t=12 2 buradan bakabilirsin harflerin tam okunusuna
  Çıkarmaya çalışıp çıkaramazsak, ya da te gibi çıksa namaz bozulur mu?

 5. gökhanagt
  Sorma neden?
  bu tür telafuzü zor olan harfleri çıkarmaya gücü yetmeyenin
  okuyuşlarındaki hatalar zelletül kari olarak kabul edilmiş
  ve namazı bozmayacağı bildirilmiştir.
  kasıt yok çünkü


 6. halilcan
  Devamlı Üye
  işte hocaya(imam vs) gidip beni namazı kurtarıcak kadar çalıştır demek lazım da, bazı hocalar namazı kurtarıcak kadar öğretir misin diyince öyle olmaz diyip bütün kuran okumayı öğretmeye başlıyorlar.
  tabiki kuran okumayı öğrenmek lazım ama bence önce namazı kurtarıcak kadar kıraat öğretmeleri lazım.

 7. halilcan
  Devamlı Üye
  Min şerri mâ halak.

  buradaki h yi turkcedeki h olarak okursan bozulur dıyorlar cunku anlam bozuluyor ustelık ayetin baya kötü bir anlamı oluyor.
  bu h yi gırtlaktan okuman lazım.

  bilmemekten bozulur mu bılmıyorum da öğrenmek lazım doğrusunu.

+ Yorum Gönder
sureleri yanlis okuyan imam arkasinda namaz kilinirmi