+ Yorum Gönder
Soru ve Cevaplar ve Sizden gelen sorular Kategorisinden Hanefi mezhebine göre bir günün kaza namazlarının kılınma vakitleri Konusununa Bakıyorsunuz..
 1. Millennium
  Devamlı Üye
  Reklam

  Hanefi mezhebine göre bir günün kaza namazlarının kılınma vakitleri

  Reklam

  Hanefi mezhebine göre bir günün kaza namazlarının kılınma vakitleri Mumsema Bir kişi o gün kazaya kalan namazlarını yatsı namazını kıldıktan sonra hemen ardına kılıp vitir namazını mı kılar, yoksa yatsı namazını kılıp sonra vitir namazını, ondan sonra da o günün kaza namazlarını mı kılması gerekir?

 2. yusuf_y
  Üye

  Cevap: Hanefi mezhebine göre bir günün kaza namazlarının kılınma vakitleri


  Reklam


  Öğle namazının kazası öğle vaktinde kılınır diye bir sınırlama yok. Nitekim kaza namazı istenilen zamanda kılınabiliyor. Ancak kerahet zamanlarında kılınmamasına dikkat edilmesi gerekiyor. Bu vakitler de güneş doğduktan 45 dakika sonra ve güneş batmadan 45 dakika önce ve güneş tepede iken. Vakti içinde kılınmayan beş vakit namazın kazası farz, vitir namazının kazası vacip, sünnetin kazası da sünnet. Kazası gereken sünnet namazı, yalnız sabah namazının sünneti Günün sabah namazı kazaya kalmış ise öğle vaktine kadar farzıyla birlikte sünneti de kaza ediliyor. Öğleden sonraya kalınca sünnet kılınmıyor, sadece farz kaza ediliyor. Zamanında kılınamayan bazı vakit sünnetleri de daha sonra kılınarak kaza ediliyor. Meselâ, cemaate yetişmek için öğle namazının ilk sünneti kılınamadığı takdirde, farzı kılıp iki rekât sünnetten sonra ayrıca kılınıyor. Cuma namazının ilk sünneti hutbeden önce kılınamadığı zaman, yine cumanın iki rekât farzından sonra kaza edilerek kılınıyor. İki rekât kılınarak yarıda bırakılan öğlenin ve cumanın ilk sünnetleri aynen bu şekilde dört rekât olarak kaza ediliyor. Bu sünnetlerin dışındaki diğer vakit namazlarının sünnetleri kılınmadıkları zamanlar kaza edilmiyor. Meselâ ikindi ve yatsı namazının sünnetleri farzdan önce kılınmadıkları zaman daha sonra kılınmıyor. Kazaya kalmış olan namazların kaç vakit olduğunu kesin olarak bilemeyen kimse, galip tahminine göre hareket eder. Sayı bakımından tam bir tahmin yapamıyorsa, üzerinde kaza namazı kalmadığı kanaatine varıncaya kadar kılar.

 3. Millennium
  Devamlı Üye
  Hayır demek istediğim diyelim ki kişi sabah, öğle, ikindi, akşam namazlarını kılmadı ve yatsı vakti girdi. Şimdi bu kişi yatsıyı kıldıktan sonra önce vitir namazını mı kılıp o günün kaza namazlarını kılmalı, yoksa yatsıdan sonra kaza namazlarını kılıp en son vitir namazını mı kılmalı?


  Bir de o günün kaza namazlarına niyet ederken mesela "Niyet ettim Allah rızası için vaktinde yetişip kılamadığım son sabah namazının farzının kazasını kılmaya" diye niyet etmesi doğru mudur?

+ Yorum Gönder