+ Yorum Gönder
Soru ve Cevaplar ve Sizden gelen sorular Kategorisinden Nafile Oruca niyet vakti Konusununa Bakıyorsunuz..
 1. orgillan
  Üye
  Reklam

  Nafile Oruca niyet vakti

  Reklam

  Nafile Oruca niyet vakti Mumsema Nafile Oruca niyet vakti Sabah Ezanı okunmuş olduğu ancak güneş doğmadığı halde yapıla bilir mi?

 2. @hmet
  Üye

  Cevap: Nafile Oruca niyet vakti


  Reklam


  Nafile oruca öğleye 1 saat kalaya kadar yapılabilir.

  Oruçlara Ait Niyetler

  71- Herhangi bir oruca kalb ile niyet yeterlidir. Oruç için sahura kalkılması da bir niyettir. Niyetin dil ile de yapılması mendubdur.
  72- Ramazan orucu, tayin edilmiş adak ve mutlak nafile oruçlar için niyetin vakti, güneşin batışından başlayarak kaba kuşluğa kadar devam eder. Bu zaman içinde niyet edilebilir. Fakat güneş batmadan önce veya tam istiva zamanında veya ondan sonra akşama kadar hiç bir oruca niyet edilemez. Böyle niyet hususunda, mukîm, misafir, sağlıklı ve hasta olanlar eşittir.
  Bununla beraber istiva zamanına kadar böyle niyet edilebilmesi, ikinci fecirden sonra yiyip içmek gibi orucu bozan haller bulunmadığı taktirdedir. Böyle orucu bozan bir şey, kasden veya sehven yapılacak olsa, artık niyet caiz olmaz.
  (Malikîlere göre, nafile oruç için böyle gün ortasına kadar niyet edilemez. Çünkü sabahleyin niyet edilmeyince, o gün iftar etmek kararlaşmış olur. Bir günün hem oruca, hem de iftara ihtimali olamaz.
  Şafiîlere göre güneşin batışından öncesine kadar niyet edilebilir. Yeter ki, sabahdan itibaren oruca aykırı bir iş yapılmamış olsun. Çünkü nafile ibadet için din yönünden takdir edilmiş bir zaman yoktur. Bu oruç, oruç tutacak olan kimsenin isteğine bağlıdır. Zevalden sonra da oruç tutma arzusu bulunabilir.)
  BÜYÜK İSLAM İLMİHALİ


+ Yorum Gönder