+ Yorum Gönder
Soru ve Cevaplar ve Sizden gelen sorular Kategorisinden Bir kaç merak ettiğim soru Konusununa Bakıyorsunuz..
 1. NoWeDoR
  (Cezalı)
  Reklam

  Bir kaç merak ettiğim soru

  Reklam

  Bir kaç merak ettiğim soru Mumsema 1. Ezan okunur okunmaz namaza başlanır mı yoksa bitmesi mi beklenir ?

  2. Ben namaz kılmaya başlamak istiyorum ancak kafam allak bullak olmuş durumda. İnternetten baktığımda bazı sayfalarda mezhepler karşıma çıkıyor. Yani bir mezhebi benimsemem gerektiği söyleniyor. (Ailem - anne ve baba tarafım alevi , çok az kişi namazını kılar , ben ise mezhebimi nasıl öğrenirim bilmiyorum , yani mesela anne tarafım Kürt'tür , baba tarafım Türk'tür , inançları var ama namaz kılmazlar(Geneli) , internetten baktığımda bunlar farklı mezheplerden oluyorlar.. Anladığım kadarıyla) Bunun üzerine gittim namaz kitabı aldım oradan kolay öğrenirim diye (Yusuf tavaslı - Tam namaz hocası) iyi bir şekilde anlatılmış ancak orada da mezheplerden felan hiç bahsedilmiyor. Ben bu kitaptaki gibi namazıma başlasam ne olur , yani sadece kitaptaki farzları yerine getirsem bir yanlış yapmış olur muyum?

  3. Ben Allah'a olan inancım için namaza başlamak istiyorum , yine internette gördüğüm üzeri Aleviler camiye gitmez , cemevine gider deniliyor.. Benim camiye gitmem de bir sakınca var mıdır şimdi?

  3. Başta niyetim kötü değil onu belirtmek istiyorum zaten inancı olan birisiyim ve amacım bunu kuvvetlendirmek , şimdi.. insan bir şeyi yeni öğrenmeye başladığında illaki zorlanır bunu kabul ediyorum. Ama neden farklı yerlerde farklı bilgiler var? , Birbirlerine göre bir çok yerde farklı bilgiler verilmiş , farklı anlatılmış.. Kiminde bakıyorsunuz (bir sayfada yapılmaz denilen şey , diğer birinde yapılır kabul ediliyor) Bizim dinimiz Müslümanlık dinidir. Birleştiricidir. Biz neden bu kadar ayrılıyoruz? Yazık değil midir? Bu kadar kafa karıştırmak neyin nesidir?

 2. @hmet
  Üye

  Cevap: Bir kaç merak ettiğim soru


  Reklam


  1- o kitaptaki Hanefi mezhebine göre yazılmış. Biz Kuran ve sünnetten hüküm çıkarma gibi bir imkanımız olmadığından, hüküm çıkarabilecek birine uyuyoruz. Buna mezhep deniyor. Dilediğin 4 mezhepten birine uyabilirsin sakıncası yok

  2- Peygamberimiz de Hz. Ali de din büyüklerimizin tümü 5 vakit camide namaz kılarlardı. Sen Peygamberimize uy.

  3- Diyanet islam ilmihalini al oku. kafanda bir soru işareti kalamaz. (hanefiye göre yazılış)

 3. musab
  Hadis Öğrencisi
  1. Ezan okunur okunmaz namaza başlanır mı yoksa bitmesi mi beklenir ?

  İşimiz olduğunda ezanın bitmesini beklememiz gerekmez.Ama normal zamanlarda ezanın bitmesini beklemek,daha sonra ezan duasını yapmak güzel olandır.


+ Yorum Gönder