+ Yorum Gönder
Soru ve Cevaplar ve Sizden gelen sorular Kategorisinden Bir yeri cok seviyorum manasinda suraya kurban olayim demek kufur mudur? Konusununa Bakıyorsunuz..
 1. Millennium
  Devamlı Üye
  Reklam

  Bir yeri cok seviyorum manasinda suraya kurban olayim demek kufur mudur?

  Reklam
 2. ser-a
  Üye

  Cevap: Bir yeri cok seviyorum manasinda suraya kurban olayim demek kufur mudur?


  Reklam


  1-Söz ve amellerimizdeki ifrat ve tefrite götüren aşırılıklardan sakınmalıyız.Bir şeyi sevebiliriz ama bir şeyi çok sevmenin,Allah sevgisini ve ahiret sevgisini unutturacak ölçüde olmasından da korkmalıyız.Bu yüzden seveceksek ölçülü olmalıyız.Çok sevdiğin şey bir gün gelir en nefret ettiğin şey olabilir.Bir şeyi çok sevmek ayrıca o şeyi putlaştırmaya,sevilemeyecek taraflarını da görmemeye yani körlüğe sebep olan bir aşk hastalığına götürebilir.
  2-Kurban olayım meselesi de tefrite dayanan çok sakıncalı bir sözdür.Çünkü kurban olmak insana mahsus bir şey değildir.Ayrıca kurban olunacak canlılar da sadece Allah için kurban olur.Kişiye yada Allahtan başkalarına kurban yoktur.Olursa,bu kurban mındar olur ve şirk amele sokar.
  Sözün özü ifrat ve tefrite götüren söz ve amellerimizi vahye ve nakle göre düşünüp,akla göre değerlendirmeliyiz.

  "İnsanlardan kimi de ALLAH'tan başka şeyleri O'na eş tutuyorlar da onları, ALLAH'ı sever gibi seviyorlar. Oysa iman edenlerin ALLAH sevgisi daha kuvvetlidir. O zulmedenler, azabı görecekleri zaman bütün kuvvetin ALLAH'a ait olduğunu ve ALLAH'ın azabının gerçekten çok şiddetli bulunduğunu keşke anlasalardı." [Bakara: 165]


  Essalemü Aleyküm.

 3. beyatlı
  Üye
  kurbanın asıl manası'yaklaşmak,yakınlaşmak' anlamına gelir.sana kurban olayım derken aslında senin yanında olayım,sana yakın olayım diyoruz.Eğer bunu manasını bilip de bu anlamda söylüyorsan günah olacagını sanmıyorum.
  ...

 4. Millennium
  Devamlı Üye
  Sagolun bilgi icin, peki "birisine hayranim, hastayim" demek de ayni druma girer mi?

 5. Misafir
  eywallah sayenizde öğrendim

+ Yorum Gönder