+ Yorum Gönder
Soru ve Cevaplar ve Sizden gelen sorular Kategorisinden Namazda secdede başın yere değme ölçüsü nedir? Konusununa Bakıyorsunuz..
 1. Millennium
  Devamlı Üye
  Reklam

  Namazda secdede başın yere değme ölçüsü nedir?

  Reklam

  Namazda secdede başın yere değme ölçüsü nedir? Mumsema Secdede bas ve burun yere cok sert mi temas etmelidir? Normal bir sekilde kafamizi koysakyeter mi? Secdeninsahih olmasi icin yerin sertlligini hissetmek gerektigi dogru mu? Yoksa seccadeyle normal bir sekilde temas etmesi yeter mi?

 2. @hmet
  Üye

  secdenin şartları


  Reklam


  Hanefi mezhebine göre secdenin şartları

  Secdenin Şartları Nelerdir
  1.Alnı yere koyarken açık olması. Külah, sarık veya saçın kılları, alnın üzerine inip kapatmaması gerekir.
  2. Sücudun yedi organ üzerine yapılması, Peygamberimiz (s.a.v) bu yedi organı şöyle saymışlardır: “Yedi organ üzerine secde yapmakla eın-rohındum: Alın (ve eliyle burnuna işaret etti), iki elin avuçları, iki diz ve iki ayak uçlan.” Alın hariç, diğer organların açık kalması vâcib değildir. ( Buhârî: 779; Müslim: 490.)
  3. Arka tarafın baş tarafından yüksek olması. Tabii ki bu mümkün ise.. Şayet hastalık gibi bir mazeret sebebiyle mümkün değilse, eğilebildi-ği kadarıyla eğilir.
  4. Oturup kalkarken kendisiyle hareket eden (kıravat gibi) birşey üzerine secde etmemesi.
  5. Sücudu yaparken başka birşeyi kasdetmemesi. Meselâ; itidâlde iken kayıp yüz üstü düşer ve bu şekilde secde yaparsa, yeterli değildir. Tekrar ayağa kalkıp yeniden secdeye varması lazımdır.
  6. Başının ağırlığının secde yerine etki yapması. Öyle ki, eğer alnı altında pamuk veya benzeri gibi birşey olursa, basılır ve secde izi görünür olması gerekir. Şu hâlde, alnı hafifçe yere değdirmek, secde için yeterli değildir.
  7. Bu şekilde her secdede en azından; “Sübhânallâh” denecek kadar bir süre durmalıdır.

+ Yorum Gönder
secdede alnin acik olmasi