+ Yorum Gönder
Soru ve Cevaplar ve Sizden gelen sorular Kategorisinden Üzerimde kul hakkı var ama benimde onda var nasıl olacak? Konusununa Bakıyorsunuz..
 1. StayAway
  Üye
  Reklam

  Üzerimde kul hakkı var ama benimde onda var nasıl olacak?

  Reklam

  Üzerimde kul hakkı var ama benimde onda var nasıl olacak? Mumsema Arkadaşlar ben 16 lı yaşlarda iken babam beni bilgisayar servisine çalışmaya vermişti adam birşey bilmediğim için para vermeyeceğini söyle di ve başladım aradan aylar geçti belki 7 ay olmuştur aldığım para maksimum 200 dür bizim hakkımızı vermiyorlar dı bende o an gaflete kapılmış tım ve hurda parçalar dan çalışan ları çıkardım ve ozaman 35 liraya satmış tım ama aradan tam 7 sene geçti aklımı kurcalıyor bizim hakkımızı yemişti karın tokluguna çalışmıştık ustamla resmen benim belki hakkım ne kadar dır onda ama genede aklıma takıldı sormak istedim hakkımı helal etmeyi düşünmüyorum ama

 2. MNA
  Üye

  Cevap: Üzerimde kul hakkı var ama benimde onda var nasıl olacak?


  Reklam


  Kul hakkını ancak kul affeder. Buna göre, daha dünyada iken bu hakkı telafi etmenin yolunu bulmak gerekir. Şayet bulamaz isek, ahirete kalmış olur ki, bu durum daha tehlikelidir. Şayet üzerimizde kul hakkı olan adam ölmüş ise, varislerine bu hakkı vermek gerekir.¹ ¹: (Kaynak) Sorularlaislamiyet  Değerli kardeşim, Peygamberimiz (ﷺ)
  “Kimin yanında kardeşinin vakar ve onurunu sarsacak cinsten veya kıymeti bulunan bir şeyden zulüm ve haksızlık ile elde edilmiş bir hak varsa, altın ve gümüşün bulunmayacağı gün gelmeden önce bu gün, dünyada iken helâlleşsin. Yoksa sâlih ameli varsa, haksızlığı kadar alınır, hak sahibine verilir. Şayet hasenatı yoksa hak sahibinin günahları alınır, onun üzerine yüklenir.”
  (Buhari, Mezalim, 10, Rikak, 48)


  Yine Peygamberimiz (ﷺ)
  “... İbn-i Ömer (r.a.)'dan rivayet edildiğine göre; Resulullah (s.a.v.) şöyle buyurdu demiştir: "Bir (mümin) kulun sırf Allah rızasını talep etmek için yuttuğu bir öfke yudumundan Allah Katında sevap bakımından daha büyük bir yudum yoktur."
  (Mace, Cilt 10, s. 462)

  buyurmuştur.

  Her ne kadar da sinirli olsan, hakkını da yese Rahman'ın rızası için affeden taraf sen olmalısın...
  Sen onun hakkını yedin ama o da senin hakkını yedi. Bu durumda ikiniz de eşit oldunuz diyemeyiz. Hâlâ ikinizde de birbirinizin hakkı vardır. Zira karşılıklı helalleşip gönüller rahat ettikten sonra eşit oldu diyebiliriz.
  Bu yüzden helalleşmen gerekir ne olursa olsun, yukarıdaki Hadis-i Şerif'leri de göz önünde bulundurarak haraket etmelisin.

  Allah (سبحانه وتعالى) Yanlış kararlardan korusun bütün mü'minleri.  Yanlış ve hatalarımızın şerrinden ALLAH (سبحانه وتعالى) 'ya sığınırız.
  وَسَلَامٌ عَلَى الْمُرْسَلِينَ
  وَالْحَمْدُ لِلَّهِ رَبِّ الْعَالَمِينَ


+ Yorum Gönder