+ Yorum Gönder
2. Sayfa BirinciBirinci 12
Soru ve Cevaplar ve Sizden gelen sorular Kategorisinden Hristiyan ve kafirlerin ruh durumu nedir? Konusununa Bakıyorsunuz..
 1. halilcan
  Devamlı Üye
  Reklam

  Cevap: Hristiyan ve kafirlerin ruh durumu nedir?

  Reklam  Cevap: Hristiyan ve kafirlerin ruh durumu nedir? isimli yazı www.Mumsema.comCevap: Hristiyan ve kafirlerin ruh durumu nedir?
  Kabir ziyaretinde aslolan Muslumanların kabirlerinin ziyaret edilmesi , ölüm ve ahiretin tefekkur edilmesi ile birlikte, muslumanlara şirk içermeyen dualar edilmesi arzulanır.
  Fakat bir muslumanın yakınlarından birisi kafir olarak ölmüş olması ihtimali de mevcuttur. Bu durumda kafir olan yakının kabride ziyaret edilebilmesi mumkundur. Bu durumda musluman, kabir başında ağlayabilir fakat kesinlikle dua edemez.

  Ebû Hureyre’den yapılan bir rivayete göre Rasûlullah (sallAllahu aleyhi ve sellem) şöyle buyurmaktadır:
  “Anneme mağfiret dilemem hususunda Rabbimden izin istedim, izin vermedi. Kabrini ziyaret edeyim diye izin istedim, bana izin verdi”
  (Muslim, Cenâiz, 105, 106, 108; Tirmizî, Cenâiz, 60; Ebû Dâvûd, Cenâiz, 77; Nesâî, Cenâiz, 101; Ahmed b. Hanbel, Musned, II, 441; V, 356.)

  Başka bir rivayette de şöyle denilmektedir:
  Rasûlullah (sallAllahu aleyhi ve sellem) annesinin kabrini ziyaret etti. (Kabrin yanındayken) ağladı. Yanındakileri de ağlattı. Sonra şöyle buyurdu:
  “Anneme mağfiret dilemem hususunda Rabbimden izin istedim, izin vermedi. Kabrini ziyaret edeyim diye izin istedim, bana izin verdi. Kabirleri ziyaret ediniz, çünkü onlar ölümü hatırlatır”
  (Ebû Dâvud, Cenâiz 77; İbn Mâce, Cenâiz 49)

  İslam düşmanlarının bulunduğu kafirlerin kabri başında durulmaz, kabirleri ziyaret edilmez. Yakınların İslam düşmanı kafirlerden olması durumunda da, Cenaze namazları kılınmadığı gibi kabirleri de ziyaret edilmez.

  - Ve onlardan biri ölürse asla namazını kılma ve kabirinin başına gidip durma. Çünkü onlar Allah'ı ve Rasulunü tanımadılar. Ve fasık olarak can verdiler. (Tevbe 84)

 2. Huzur1453
  Üye

  Reklam


  Selamünaleyküm Halilcan.

  Yanitiniz icin tsk ederim.
  Müslüman olmayanlara dua edilmedigini ve günah oldugunu bildigim icin bugüne kadar tek kelime dua agzimdan gecmedi.
  Tek istegim, Cenabi Allaha dan su oldu, beni mezar ziyaretinde isitmesini nasip etsin.

  Malesef hic caba etmedim arkadasimin müslümanliga isitmak icin, ama aklimdan ve kalbimden geciyordu öyle bir düsünce.
  Ve siz cok dogru anladiniz, tam söyliyemedigim sey var: oda kendime kiziyorum neden müslümanliga yönlendirmedigim icin kendi kendime sucluluk görüyorum.

  "İslam düşmanlarının bulunduğu kafirlerin kabri başında durulmaz, kabirleri ziyaret edilmez. Yakınların İslam düşmanı kafirlerden olması durumunda da, Cenaze namazları kılınmadığı gibi kabirleri de ziyaret edilmez."

  Arkadasimin Islam düsmani oldugunu ben düsünmüyorum. Her müslüman olmayan Islam düsmani olarak yargilamak bence dogru degil.
  Zaten Islam düsmani olsaydi samimi en yakin arkadasim olamazdi kesinlikle !!!

+ Yorum Gönder
2. Sayfa BirinciBirinci 12