+ Yorum Gönder
Soru ve Cevaplar ve Sizden gelen sorular Kategorisinden Akraba arasında ki samimiyet cizgisi Konusununa Bakıyorsunuz..
 1. aciz nisa
  Üye
  Reklam

  Akraba arasında ki samimiyet cizgisi

  Reklam

  Akraba arasında ki samimiyet cizgisi Mumsema Selamun aleyküm iki bacanak ın esleriyle birlikte oyun amaçlı iddiasız okey, monopoly gibi oyunlar oynaması günah midir

 2. @hmet
  Üye

  Cevap: Akraba arasında ki samimiyet cizgisi


  Reklam


  Eşleriyle oturmaları zaten uygun değil bir de kumar oyunu oynamaları haram üstüne haram

 3. aciz nisa
  Üye
  Eniştenin ablasiyla nikahi varken baldızina nikahi düşmez tesettur e dikkat edilirse bir arada oturulması günahtir diyemeyiz siteyi kullanmayı bilmediğim için buraya sordum varsa bi ilahiyat cinın ya da o mertebe de birinin cevabını bekliyorum yine de fikrinizi söylediğiniz için tesekkurler

 4. MNA
  Üye
  MNA.png
  Esselamu aleykûm ve rahmetullahi ve berekatuh.


  Edebine, haya ve iffetine dikkat ettikten sonra, fitne ve günaha sebep olmayacak bir şekilde görüşmelerinde ve konuşmalarında bir mahzur yoktur. Zaten aile olarak zaman zaman bir araya gelme, gidip gelme, oturup kalkma gibi birliktelikler olabilmektedir.

  Buna göre onun yanında el ve yüzünüzün dışında örtülü olmalısınız. Bunun ölçüsünü Peygamberimiz (ﷺ)'den alıyoruz.
  Hz. Âişe validemizin anlattığına göre, birgün kız kardeşi Esma, tenini gösterecek kadar şeffaf bir elbise ile Peygamberimiz'in (ﷺ) huzuruna girer. Peygamberimiz (ﷺ) hemen yüzünü bir tarafa çevirir ve baldızına şöyle der:
  "Ey Esma! Bir kadın buluğ çağına erince, vücudunun şu ve şu yerinden başkasının görünmesi doğru değildir." buyurur ve yüzüyle ellerini gösterir.

  (Ebû Dâvud. Libas: 32)

  Bir başka Hadis-i Şerif'te Peygamberimiz (ﷺ) şöyle buyurmaktadır:
  Peygamber efendimiz, (Kadınlarla beraber olmaktan, onlarla yalnız kalmaktan sakının) buyurunca, oradakiler, bir kadının, kayınbirader, enişte gibi akrabalarla yalnız kalmasının hükmünü sorunca, Resulullah efendimiz, (Kayınbirader daha tehlikelidir, ölüm gibidir) buyurdu.


  Peygamber Efendimiz (ﷺ) bir defasında, "Kadınların bulunduğu yere girmekten sakının." buyurdu. Ensardan bir zat, "Yâ Resulallah, kayınlar (erkeğin akrabaları) hakkında ne buyurursunuz?" şeklinde sorması üzerine, "Kayın ölümdür." buyurdular.
  (bk. Buharî, Nikah, III; Müslim, Selam, 20)

  Yanlış ve hatalarımın şerrinden Allah ( سبحانه وتعالى)'a sığınırım.
  وَسَلَامٌ عَلَى الْمُرْسَلِينَ
  وَالْحَمْدُ لِلَّهِ رَبِّ الْعَالَمِينَ


 5. aciz nisa
  Üye
  Allah razi olsun tesettur e dikkat edilerek oyun oynanmasinda bir sakınca var mıdır

 6. @hmet
  Üye
  Tesettüre dikkat ederek ikram etmek ve aile ortamında oturmak için fetva verilmiş ama gereksiz Muhammet ve oyunlara asla dinde izin yoktur.

+ Yorum Gönder