+ Yorum Gönder
Soru ve Cevaplar ve Sizden gelen sorular Kategorisinden Namazda bir rekatta Fatiha Suresini iki kez okumak namazı bozar mı? Konusununa Bakıyorsunuz..
 1. Millennium
  Devamlı Üye
  Reklam

  Namazda bir rekatta Fatiha Suresini iki kez okumak namazı bozar mı?

  Reklam

  Namazda bir rekatta Fatiha Suresini iki kez okumak namazı bozar mı? Mumsema Kisi shiv secdesi yapmadiysa namazi gecerli midir? Bu olay farz namazin 3. veya 4. Rekatinda olursa fark eder mi?

 2. Muhammed
  الله اكبر

  Cevap: Namazda bir rekatta Fatiha Suresini iki kez okumak namazi bozar mi?


  Reklam


  Unutarak Fatiha`yı iki kere okumak sevih secdesini gerektirir. Hanefi mezhebinde sevih secdesi vacip, Şafii mezhebinde ise sünnettir.

 3. musab
  Hadis Öğrencisi
  Alıntı Millennium Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
  Kisi shiv secdesi yapmadiysa namazi gecerli midir? Bu olay farz namazin 3. veya 4. Rekatinda olursa fark eder mi?
  Hanefi Mezhebine göre sehiv secdesi gerektiği zaman sehiv secdesini yapmak vaciptir.Sehiv secdesini yapmayan kişi tahrimen mekruh bir fiili yapmış olsa da namazı sahihtir.Kasıtlı olarak terk etse de durum budur.Ama bu durumdaki kişinin namazını iade etmesi vaciptir.

  Sorunuzun ikinci kısmına gelince; evet fark eder.Namazda iki kere Fatiha okumak sehiv secdesi gerektirir mi sorusuna zaten mutlak olarak bir cevap vermek mümkün değildir. Şöyleki: Bu iki kere okuyuş farz namazda mı meydana geldi yoksa nafile namazda mı?Farz namazın birinci rekatında mı yoksa dördüncü rekatında mı oldu,bu iki defa okuyuş peşpeşe mi oldu yoksa araya zammı sure girdi mi?Bu sorulara verilecek olan sorulara göre cevap değişmektedir.Ben bu konuyu biraz izah edeyim.

  Farz namazların birinci ve ikinci rekatlarında nafile namazların ise her rekatında okunacak olan Fatiha'nın zammı sureden önce okunması vaciptir.

  *Farz namazın birinci ve ikinci rekatında ya da nafile namazın herhangi bir rekatında peşpeşe iki defa Fatiha'yı okumak sehiv secdesini gerektirir.Çünkü vacip olan zammı sure gecikmiş olur.

  Ama önce Fatiha sonra zammı sure okuduktan sonra tekrar Fatiha okunulacak olursa sehiv secdesi gerekmez.Yukarıda gerekiyordu burada neden gerekmiyor?Çünkü yukarıda Fatiha peşpeşe okunmuştu ve vacip olan zammı sure gecikmişti.Burada ise zammı sure gecikmiyor.İkinci okunan Fatiha zammı sure okunduktan sonra okunuyor.Peki farz olan rüku gecikmiş olmuyor mu?Hayır,olmuyor çünkü orası zaten kıraat mahallidir ve Fatiha okumak da kıraattır.Yani buradaki farklılık Fatihanın zammı sureden önce okunmasının vacip olmasından kaynaklanıyor.

  *Farz namazların üçüncü veya dördüncü rekatında iki defa ya da daha fazla Fatiha okunması sehiv secdesini gerektirmez.

  Fatihanın zammı sureden önce okunmasının vacip olduğu tüm Hanefi fıkıh kitaplarında yazarken,önce Fatiha sonra zammı sure sonra tekrar Fatiha okunmasının sehiv secdesini gerektirip gerektirmediği benim okuduğum Türkçe kitaplar arasında sadece Reddül Muhtar'da geçiyor.El-Hidaye, El-İhtiyar, El-Mebsut, Vehbe Zuhayli Hanefi Fıkhı (Tercümesi yeni yapıldı) vs. Türkçe Hanefi fıkıh kitaplarında bu ayrıntıyı okuduğumu hatırlamıyorum.

 4. musab
  Hadis Öğrencisi
  Yukarıdaki yazdığım yazıyı okumak isteyenler Reddül Muhtar'ın ikinci cildinin 214.sayfasına bakabilir.

  Yukarıdaki yazıma ekleme yapmak istiyorum.

  Yukarıda ilk rekatta önce Fatiha sonra da zammı sure okunduktan sonra tekrar Fatiha okunursa sehiv secdesi gerekmez demişim.Burada okunan Fatihanın sayısı önemsizdir,Söz gelimi tertibe riayet edilerek Fatiha ve zammı sure okunduktan sonra kaç kere Fatiha ya da kaç kere zammı sure ya da kaç kere önce zammı sure sonra Fatiha ya da kaç kere önce Fatiha sonra zammı sure okunursa okunsun sehiv secdesi gerekmez.Bu yazdığım kitapta açıkça yazmıyor;ama kitaptan ilgili yeri okuyunca bu konuyu ben böyle anladım.

+ Yorum Gönder
namazda aynı duayı iki kere okumak,  namazda iki kere fatiha okumak,  namazda secdede çift sayi kadar okunursa,  namazda bir duayı iki kere okumak