+ Yorum Gönder
1. Sayfa 12 SonuncuSonuncu
Soru ve Cevaplar ve Sizden gelen sorular Kategorisinden Namazdayken 3 defa abdest aldım. yardım edinn. Konusununa Bakıyorsunuz..
 1. elif421
  Üye
  Reklam

  Namazdayken 3 defa abdest aldım. yardım edinn.

  Reklam

  Namazdayken 3 defa abdest aldım. yardım edinn. Mumsema Bugün namaza tekrar başladım. Ama yatsı namazında üç kere abdest aldım. Nedeni arka tarafımdan çıkan bir şey hissetmiş olmam. Bir şey çıktı,eminim. Ama gaz olup olmadığını bilmiyorum. Bu şey üç kez ıldu üçünde de abdestimi yeniledim ancak 4. Oluşunda yenilemedim çünkü okula gidiyorum ve çok zaman harcadım. Acaba üç kere de olduktan sonrasına özür diyebilir miyim? Bi de bu normal zamanlarda olmuyo abdestliyken oluyo. Böyle hani gaz kaçırıldığında hava çıkar gibi olur ya öyle olmadı sanki baloncuk patlamış gibi oldu. Babam annem falan vesvese yapıyosun dedikleri için ben de 4.kez almak istemedim. Nasıl oluyorsa mezheplerimizden birine uyuyordur diye düşündüm. Benim kıldığım namaz boşa mı gitti? Geçen sefer de hep böyle boşa gidiyor diye düşündüğümden bıraktım? Ne yapacağım ben lütfen yardım edin.

 2. elif421
  Üye

  Cevap: Namazdayken 3 defa abdest aldım. yardım edinn.


  Reklam


  Ayrıca çok vesveseli biriyim acaba vesveseyle gerçeği ayırt edememiş olabilir miyim? Ses koku vs. De çıkmadı ve namazdan önce de tuvalet ihtiyacımı gördüm.

 3. NuN
  Üye
  koku yoksa gaz değildir.
  Osuruk konularını lütfen bir daha açma

 4. yasemin
  Mum Ve Merhem Olabilmek..
  Elif aynı soruyu sorup , aynı cevapları alıyorsun kardeşim . Okuduktan sonra vesveseni bi kenara koyup idrak etmeye çalışsan , bu olayı kapatacaksın , çözümlenmiş olcak

 5. elif421
  Üye
  Ablacım ya maalesef bu farklı. Daha önce sorduklarımdan şüphe etmiyorum. Ama bugün akşam namazında başladı bu. Yani bir şey çıkıyor ama gaz sesi çıkmıyor ve kokusu da yok. Namazı Bozup tuvalete gidip ıkındım ama gaz maz çıkmadı. Abla ya nasıl kurtulacağım ben bundan. Acaba arada hava kaldı o mu çıktı diye düşünüyorum. Çünkü gazın gelme hissi olmadı direk böyle oldu. Bi insan vesveseliyse olmayan şeyi hissedebilir mi? Alışana kadar bu sebepten bozmasam düzelir miyim? Şu an titriyorum korkudan uyuyamadım. Sabah namazı için endişeliyim. Hayatım zehir oluyor ne yapayım bu konuda Allah rızası için yardım edin ((

 6. elif421
  Üye
  Son sorumu gördün mü ablacım?

 7. zamanvakit
  Üye
  süleymancılar yurdundayken hoca koku çıkmadığı sürece sorun yok demişti

 8. Misafir
  Bence namazın gecerlidir.kılmya devam et.cunki abdestten once tuvalette yıkandıgın için su damlaları kalıyor.namazda eyilib kalkdıgın için havayla birleşib baloncuk gibi hareket etdiyinde paltlıyor.

 9. Millennium
  Devamlı Üye
  Allah hepimizi vesveselerden korusun, sana da durumun için dua ettim, inşallah en kısa zamanda vesveselerden kurtulursun.

 10. elif421
  Üye
  Çok teşekkür ederim kardeşim Allah razı olsun. Dua etmeyi hiç bırakmıyorum ama namazlarımı boşa kılıyor gibi hissediyorum. Ama hiç kılmamaktan iyidir heralde diye içimi rahatlatıyorum

 11. Misafir
  Istemsiz gaz sindirim sistemi problemidir. Saglikli olmadan ibadet yapilmaz. Siz once bir gastroentrolog uzmanina bir gorunun.

 12. yasemin
  Mum Ve Merhem Olabilmek..

  Reklam


  Vesvesenden kurtulman için dua ve zikire yönelmelisin bi kaç yöntem var .
  1. Yöntem : “Lâ ilâhe illallahü vahdehü lâ şerîke leh lehülmülkü ve lehülhamdü yühyî ve yümît ve hüve hayyün lâ yemût biyedihil hayr ve hüve alâ külli şey’in kadîr” Bu tesbih neden bukadar önemli?

  “Allah’dan başka ilâh yoktur, O birdir ve dengi, ortağı yoktur. Mülk O’nundur ve hamd O’nadır. Diriltir ve öldürür. Kendisi ölümsüz hayat sahibidir. Hayır O’nun elindedir ve O herşeye muktedirdir”

  bir hadiste efendimiz sallallahu aleyhi vessellem hazretleri buyuruyorlarki “ Ben ve benden önceki peygamberlerin söyledikleri en faziletli söz “Lâ ilâhe illallahü vahdehü lâ şerîke leh lehülmülkü ve lehülhamdü yühyî ve yümîtü ve hüve hayyün lâ yemûtü biyedihil hayr ve hüve alâ külli şey’in kadîr” diye.

  başka bir hadiste; bir günde yüz kere söylerse, kendisine on köle âzad etmiş gibi sevab verilir, ayrıca lehine yüz sevab yazılır ve yüz günahı da silinir. Bu, ayrıca üç gün akşama kadar onu şeytana karşı muhafaza eder. Bundan daha fazlasını okumayan hiçbir kimse, o adamınkinden daha efdal bir amel de getiremez.” demiştir.

  2. Yöntem

  2-)HER GÜN ELİMİZİ KALBİMİZE KOYUP “NAS” SURESİNİ ARAPÇADAN 21 veya 7 KERE KULAĞIMIZLA KENDİ SESİMİZİ DUYUCAK KADAR BİR SES İLE OKUYALIM, GÜN İÇİNDE KENDİMİZDEN OLMAYAN FİKİR VE DÜŞÜNCELER KALBE GELİRSE YİNE BİRKAÇ KEZ OKUYALIM. NAS SURESİ İLE VESVESEDEN KURTULMAK MÜMKÜNDÜR İNŞAALLAH.


  Nas suresinde geçen «De ki: İnsanların Rabbi, insanların Melikine sığınırım.» ayetiyle, günahlara sebep olan kötülerden ve kötülüklerden kurtulabilmenin yegane çaresinin Allah’a sığınma olduğu telkin edilmektedir.

  Nâs sûresi ise, kulun kendi nefsine zulmetmesine bahis olan iç şer kuvvetleri hakkındadır.
  “…min şerri vesvasil hannas…” Birinci şer odağı ayetten de anlaşılacağı gibi “El-Vesvâs”.
  _ Nedir bu vesvas?.
  _ Halk içinde bilinen adıyla Vesvese”. Vesvese’nin aslı, hareket ve his edilmeyen gizli bir “iç ses”dir. Ondan kaçınılması ciddi bir “nefs bilgisi” yani insanın içinde yaşattığı duygularını kontrol edebilmesi kontrolün iradesinde olmasıyla ilgilidir. Yoksa büyük psikolojik hastalıkların, kuruntuların odağı olarak her an gücünü ve çapını artırır.

  Sûre’deki “Hannas” kelimesine gelince: Anlamı “gizli” olmaktır. Kelimenin hakikati, meydana çıktıktan sonra kayıp olmak, saklanmaktır. Gündüzün yıldızların saklanması gibi… ((HANNAS)YANİ ŞEYTAN VESVESEYİ VERİYOR KAÇIYOR; VERIYOR KAÇIYOR… İRADE DIŞI BİR DURUM AMA İLMİ OLMAYAN İNSAN KENDİSİ HASTA ZANNEDİYOR YÂDA BU DÜŞÜNCELERİ,DUYGULARI, KENDİNDEN BİLİYOR)


  *sabah akşam 3 ihlas 3 felak 3 nas, bide uyumadan bunlar efendimizin yaptığı uygulamalardır. Kendi hayırımız için sünnetleri uygulamayı ve devam etmeyi Rabbim hepimize nasip etsin.


+ Yorum Gönder
1. Sayfa 12 SonuncuSonuncu