+ Yorum Gönder
Soru ve Cevaplar ve Sizden gelen sorular Kategorisinden Bilgisayar oyunlarında besmele Konusununa Bakıyorsunuz..
 1. EL-Furkan
  Üye
  Reklam

  Bilgisayar oyunlarında besmele

  Reklam

  Bilgisayar oyunlarında besmele Mumsema Birçok yerde bilgisayar oyunları zaman israfıdır, dolayısıyla günahtır yazıyor. Haram işten önce besmele çekilemeyeceğine göre, bilgisayar oyunu oynarken besmele çekemez miyiz veya salavat getiremez miyiz?

 2. marnero
  Üye

  Cevap: Bilgisayar oyunlarında besmele


  Reklam


  İlginç bir soru
  Allah'ın adıyla başladığın şey Allah'ın sana tabii ve tayyip (temiz) olarak verdiği, sana faydalı olabilen nimet ve amaçlardır diye düşünüyorum.
  Örneğin Allah sana etini yiyebileceğin temiz bir hayvan vermiştir sende bu nimetten faydalanacaksın o zaman üzerine Allah'ın adını anarsın.
  Tam tersi Allah'ın adını anmadığı misal görelim bu Allah'ın sana temiz ve tabii olarak nimet verdiğini inkar ettiğini gösterir ki bu nimet sana helal olmaz.

  Bilgisayar oyunu tabii midir? Hayır. İçeriği temiz midir? Olabilir de Olmayabilir de. Niye? Çünkü insan yapımı yani direk Allah'ın sana nimet olarak sunduğu direk tabii ve temiz bir durumu garanti edemiyoruz. O zaman burada besmelelik bir nimet sözkonusu değil diye düşünüyorum. Elbette dileyen besmeleyi bu amaç uğruna ağzına alabilir fakat ben tercih etmem açıkcası. Bu şekilde besmele çekilmesi bir kural olsaydı bilgisayarda her tuşa bastığında besmele çekmek kadar garip olurdu diye düşünüyorum yani düşünsene bilgisayarı açıp her tıklamaya bismillah dediğini :D

 3. umutlucan
  Sadece ALLAH'a kul olun
  Birçok yerde bilgisayar oyunları zaman israfıdır, dolayısıyla günahtır yazıyor. Haram işten önce besmele çekilemeyeceğine göre, bilgisayar oyunu oynarken besmele çekemez miyiz veya salavat getiremez miyiz?
  Gereksiz bir soru.
  Bilgisayar oyunu oynarken besmele cekmek ?
  ve yahut salavat cekmek ?
  Zikir çekmek isteyen bir köşeye cekilir kalbiyle bu işi yapar. Aynı şey salavat içinde geçerlidir.
  Zamanınızı fayda verecek işlerle geçirin. Selametle

+ Yorum Gönder