+ Yorum Gönder
Soru ve Cevaplar ve Sizden gelen sorular Kategorisinden Kur'an okurken gelen abdest bozuldu vesvesesi Konusununa Bakıyorsunuz..
 1. elif421
  Üye
  Reklam

  Kur'an okurken gelen abdest bozuldu vesvesesi

  Reklam

  Kur'an okurken gelen abdest bozuldu vesvesesi Mumsema Ben iki gündür düzenli Kur'an okumaya başladım. Abdest alıyorum okumadan önce ama -kusuruma bakmayın- gaz kaçırdım diye aklıma takılıyor. Normal bi zamanda olanlara gaz kaçırmaj demeyeceğime eminim. Tam bir şey hissetmiyorum ama yoksa oldu mu, ben mi yanlış düşünüyorum diye aklıma takılıyor. Günah işliyorum diye korkuyorum. Sonra benim niyetim belli Allah affeder abdestin bozulduysa bile diye kendimi rahatlatıyorum ama az bi süre sonra yine aklıma takılıyor. Zamanla daha da büyüyor en başta bozulmadığına emin olduğum halde sonralarda günah işlediğimi düşünüyorum. Bu hep böyle oluyor. Sizce okumaya devam etmeli miyim? Ne yapacağım vesveseden kurtulmak için? Takıntılılık durumu da özre geçer mi? Lütfen yardım edin.

 2. EL-Furkan
  Üye

  Cevap: Kur'an okurken gelen abdest bozuldu vesvesesi


  Reklam


  Bu rahatsızlığınız vesvese ile ilgilidir. Şeytan insanı ibadetten uzaklaştırmak için, dübürüne üfürür. İnsan da "yellendim ve abdetim bozuldu" deyip, abdestini tekrar almaya çalışır, oysa abdesti bozulmamıştır. İşte bu duruma mani olmak için hadiste şöyle buyurulmuştur:

  "Sesini veya kokusunu almadığınız şeylerden dolayı abdest almayınız." [Müslim, Hayz, 99 (362); bk. Buhari, Vudû, 4, 36)]

+ Yorum Gönder