Konusunu Oylayın.: Kur'an okurken gelen abdest bozuldu vesvesesi

5 üzerinden 4.00 | Toplam : 3 kişi
Kur'an okurken gelen abdest bozuldu vesvesesi
 1. 27.Aralık.2014, 20:26
  1
  elif421
  Üye

  Profili:
  Üyelik Tarihi: 08.Aralık.2014
  Üye No: 105129
  Mesaj Sayısı: 34
  Rep Derecesi:
  Tecrübe Puanı: 1

  Kur'an okurken gelen abdest bozuldu vesvesesi


  Kur'an okurken gelen abdest bozuldu vesvesesi Mumsema Ben iki gündür düzenli Kur'an okumaya başladım. Abdest alıyorum okumadan önce ama -kusuruma bakmayın- gaz kaçırdım diye aklıma takılıyor. Normal bi zamanda olanlara gaz kaçırmaj demeyeceğime eminim. Tam bir şey hissetmiyorum ama yoksa oldu mu, ben mi yanlış düşünüyorum diye aklıma takılıyor. Günah işliyorum diye korkuyorum. Sonra benim niyetim belli Allah affeder abdestin bozulduysa bile diye kendimi rahatlatıyorum ama az bi süre sonra yine aklıma takılıyor. Zamanla daha da büyüyor en başta bozulmadığına emin olduğum halde sonralarda günah işlediğimi düşünüyorum. Bu hep böyle oluyor. Sizce okumaya devam etmeli miyim? Ne yapacağım vesveseden kurtulmak için? Takıntılılık durumu da özre geçer mi? Lütfen yardım edin.


 2. 27.Aralık.2014, 20:26
  1
  elif421 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
  Üye  Ben iki gündür düzenli Kur'an okumaya başladım. Abdest alıyorum okumadan önce ama -kusuruma bakmayın- gaz kaçırdım diye aklıma takılıyor. Normal bi zamanda olanlara gaz kaçırmaj demeyeceğime eminim. Tam bir şey hissetmiyorum ama yoksa oldu mu, ben mi yanlış düşünüyorum diye aklıma takılıyor. Günah işliyorum diye korkuyorum. Sonra benim niyetim belli Allah affeder abdestin bozulduysa bile diye kendimi rahatlatıyorum ama az bi süre sonra yine aklıma takılıyor. Zamanla daha da büyüyor en başta bozulmadığına emin olduğum halde sonralarda günah işlediğimi düşünüyorum. Bu hep böyle oluyor. Sizce okumaya devam etmeli miyim? Ne yapacağım vesveseden kurtulmak için? Takıntılılık durumu da özre geçer mi? Lütfen yardım edin.


  Benzer Konular

  - Kur'an okurken gelen vesvese

  - Abdest'im Bozuldu Orucum da Bozuldu mu?

  - Abdest vesvesesi

  - Yasini okurken abdestim bozuldu ne yapmalıyım?

  - Abdest vesvesesi ne demektir ?

 3. 27.Aralık.2014, 20:59
  2
  EL-Furkan
  Üye

  Profili:
  Üyelik Tarihi: 03.Aralık.2014
  Üye No: 105089
  Mesaj Sayısı: 34
  Rep Derecesi:
  Tecrübe Puanı: 1
  Bulunduğu yer: İstanbul

  Cevap: Kur'an okurken gelen abdest bozuldu vesvesesi
  Bu rahatsızlığınız vesvese ile ilgilidir. Şeytan insanı ibadetten uzaklaştırmak için, dübürüne üfürür. İnsan da "yellendim ve abdetim bozuldu" deyip, abdestini tekrar almaya çalışır, oysa abdesti bozulmamıştır. İşte bu duruma mani olmak için hadiste şöyle buyurulmuştur:

  "Sesini veya kokusunu almadığınız şeylerden dolayı abdest almayınız." [Müslim, Hayz, 99 (362); bk. Buhari, Vudû, 4, 36)]


 4. 27.Aralık.2014, 20:59
  2  Bu rahatsızlığınız vesvese ile ilgilidir. Şeytan insanı ibadetten uzaklaştırmak için, dübürüne üfürür. İnsan da "yellendim ve abdetim bozuldu" deyip, abdestini tekrar almaya çalışır, oysa abdesti bozulmamıştır. İşte bu duruma mani olmak için hadiste şöyle buyurulmuştur:

  "Sesini veya kokusunu almadığınız şeylerden dolayı abdest almayınız." [Müslim, Hayz, 99 (362); bk. Buhari, Vudû, 4, 36)]

+ Yorum Gönder