+ Yorum Gönder
1. Sayfa 12 SonuncuSonuncu
Soru ve Cevaplar ve Sizden gelen sorular Kategorisinden Kur'an okurken gelen vesvese Konusununa Bakıyorsunuz..
 1. elif421
  Üye
  Reklam

  Kur'an okurken gelen vesvese

  Reklam

  Kur'an okurken gelen vesvese Mumsema Kuran okurken gelen vesvese Allah rızası için yardım edin.
  Kur'an okumadan önce abdest alıyorum. Ama sürekli bozuluyormuş gibi geliyor. Bazen vesvesedir deyip geçiyorum. Ama aklıma vesvese değilse, günah işliyorsam diye takılıyor. Ne yapayım? Kur'an okumak istiyorum ama artık bıkkınlık geldi.

 2. sehervakti
  Devamlı Üye

  Cevap: Kur'an okurken gelen vesvese. Allah rızası için yardım edin.


  Reklam


  vesvese,vesvese,vesvese,abla ne diyim çok çektim bu konuda sigara gibi illet bişey(kullanmadığım halde) ,ben sana söyliyim tekrar ettikçe artar,etmessen usulca çekilir ama sabırla kararlı bi şekilde tekrar etmemen gerekli.

 3. yasemin
  Mum Ve Merhem Olabilmek..
  Biz zaten neyin sevap neyin gunah olduğunu bilemeyiz ki , biz bize düşeni yapmakla yükümlüyüz ,gerisini Allah bilir . Yaşadığınız vesveseden ibaret , besmeleyi çekin devam edin okumaya

 4. carawane
  Üye
  besmeleye , salavata devam değerli kardeşim. durumun gereği de bu böyle zikrederken de bu böyle

 5. r1dv4n06
  (Cezalı)
  Hz. Peygamber (asm)'ın ashabından bir kısmı ona sordular:
  "Bazılarımızın aklından bir kısım vesveseler geçiyor, normalde bunu söylemenin günah olacağına kaniyiz." Hz. Peygamber (asm):
  "Gerçekten böyle bir korku duyuyor musunuz?" diye sordu. Oradakiler,
  "Evet !" deyince:
  "İşte bu (korku) imandan gelir (vesvese zarar vermez)"dedi." (Müslim, İman 209 (132); Ebu Dâvud, Edeb 118)

  "İşte abdest budur. Bundan fazla yapan sünneti terk ederek hata yaptı, sınırı aştı ve nefsine zulmetti demektir."
  İbni Mâce, İkame: 48.


 6. elif421
  Üye
  Peki bu durumun normal bi zamanda olmaması sadece abdestliyken olması vesvese olduğunun bir göstergesi midir? Şimdi ben vesvese deyip geçiyorum ama sevap işleyeyim derken daha fazla günaha mı giriyorum, yoksa elimden geleni yaptığım için kendime güvenmeli miyim?

 7. marnero
  Üye
  elif, belki faydasını görürsün diye bir video paylaşmak isterim çünkü bizim kurana dokunma konusunda geleneksel abdest olarak anladığımız eyleme dair aslında ilgili ayette anlatılanın ne olduğuna dair bir açıklama bulabilirsin videoda; 8. elif421
  Üye
  Video için teşekkürler. Doğrusu ben ihtiyatlı olayım diye abdest alıyorum. Biz ailelerimizden hep 'abdestsiz Kur'an'a dokunulmaz' diye öğrendik. İlk defa bu yaz bu konuyla karşılaştım. Henüz bana vesvese gelmiyordu o zamanlar. Ve ilk defa Kur'an kursuna gitmek nasip olmuştu. Allah'a şükür bir haftada öğrendim okumayı. Bi arkadaşım benden önce geçmişti Kur'an'a ve ben de 'Abdestli misin?' diye sordum. Kurs hocamız da abdestli olmak gerekmez ki dedi. Sonra eve gelince internetten araştırdım ve araştırıp inceleyen herkes abdestsiz okunabileceğini söylüyordu. Sonradan kurs hocama sorduğumda aşağı indikten sonra abdest alabileceğin yer yok dedi. Okul başladıktan sonra da din hocama sordum bu mevzuyu ve o da aynı ayeti söyleyerek buradaki temizden kasıt gusüllü de olabilir diyor bazı kitaplar dedi. Ve her şeyi abdestli yapmanın daha iyi olacağını söyledi. Ne kadar doğru bu söylenenler bilemeyeceğim ama geçmişte insanları Kur'an'dan uzak tutmak için neler neler yapılmış, belki bu da abdest almaya erinir ve okumazlar diye düşünülmüş olabilir. Ayrıca bildiğim kadarıyla peygamber efendimizin (s.a.v) bu konuda bi hadisi vardı. Hani ailelerinin dinini bırakmafılar, hataya düştüler gibi. Tam hatırlamıyorum cümleyi. Ve açıkçası çok önemli bi konu. Mutlaka bi hadis, bi sünnet olurdu bu konuyla ilgili ama ben ne olur ne olmaz diye alıyordum her şeyi büyüttüğüm gibi bu konuyu da büyüttüm ve saçma sapan şeyleri vesvese yapıyorum. Ne diyim, günah işliyorsam sen affet Ya Rabbi diye dua ediyorum.

 9. marnero
  Üye
  anladım
  ihtiyattan ötesi; kendi iradenle öğrenip başabildiklerindir bence. yani sen bir gelenek üzerine olmayı veya başkalarının idrakindeki bilgiyi mükemmel bir çözüm gibi düşünürsen haliyle mükemmel diye düşündüğün bu bilgiden taviz vermek istemezsin. halbuki vesvese diye tanımlandırdığın bu durumu kur'an ayetlerini dikkatle inceleyerek ve sadece Allah'tan yardım dileyerek yani kendi iradenle de çözebileceğine inanıyorum.elbette başkalarının da nasihatleri olur fakat kendi iradenle öğrenebileceğin bir bilgi de sözkonusu. Allah'tan doğruyu bulmayı dileyen kimseyi Allah'ın başı boş bırakacağını sanmıyorum.

 10. elif421
  Üye
  Aynen ben de öyle düşünüyorum. Aslında Arapça öğrenip Kur'an'ı bir de kendimiz anlamalıyız bence. Amerika'da yeni Müslüman olanlar hemen Arapça öğrenirlermiş. Biz ne yapıyoruz? Bence okumaktan ziyade biraz da anlamalıyız. Bu biraz konu dışı oldu ama :D Çok teşekkür ederim.Ben biraz daha araştıracağım bu konuyu. Hem böyleyse vesvesemin de geçeceğini düşünüyorum.

 11. marnero
  Üye
  doğru yani birşeyi anlama uğruna baktığımız meallerde hatalar olabiliyor, yanlışa ihtimal vermemek için arapçayı da bilmek gerekir.

 12. Yağmur BULUT
  Üye

  Reklam


  Vesvese,çok kötü birşey.Eğer zamanında sen onu kontrolün altına almazsan,o seni kontrolü altına alır ve her şeyi yaptırır.Vesveseye karşı okunacak dualar var.Araştırıp her vesvese anında oku.ALLAH'A sürekli dua etmeyi de ihmal etme.ALLAH hiçbir kulunu kapısından geri çevirmez.O'na açılan elleri de boş indirmez.

+ Yorum Gönder
1. Sayfa 12 SonuncuSonuncu
kuran okurken vesvese,  kuran okurken gelen vesvese,  kuran arapcasini okurken vesvese