+ Yorum Gönder
Soru ve Cevaplar ve Sizden gelen sorular Kategorisinden 2 Aydır Yanlış Yöne Namaz Kılıyormuşum Konusununa Bakıyorsunuz..
 1. Hacı Engin
  Üye
  Reklam

  2 Aydır Yanlış Yöne Namaz Kılıyormuşum

  Reklam

  2 Aydır Yanlış Yöne Namaz Kılıyormuşum Mumsema Arkadaşlar eğitim için başka bir şehirdeyim evin kıblesini ilk başlarda bulamadım bazı programlar ile denedim telefondan bulduğumu zannettim 2 aydır o yöne doğru kıldım namazımı bugün cumadan gelince caminin yönünden dolayı içime bir şüphe düştü eve geldim tüm programları indirdim telefona hepsiyle denedim ve 2 aydır yanlış yöne kılıyormuşum namazı diyanetin kıble bulucu programına baktım ve yaklaşık 55 60 derecelik bir sapma var ama sonunda doğru yönü bulabildim bugüne kadar kıldıklarımı kaza etmeli miyim?

 2. jerusselam
  Devamlı Üye

  Cevap: 2 Aydır Yanlış Yöne Namaz Kılıyormuşum


  Reklam


  Kıblenin kesin biçimde bilinmemesi durumunda namaz kılacak kişinin kıbleyi tesbit etmek için araştırma yapması gerekir.
  Gerekli araştırmadan sonra kıble olarak belirlediği yönde namazını kılar. Bu durumda yön yanlış bile olsa namaz geçerlidir.
  Ancak namaz sırasında yönünün yanlış olduğunu öğrenirse kıbleye yönelmesi gerekir.
  Araştırma yapılmadan kılınan namazda yanlış yöne durulduğu anlaşılırsa namaz yeniden kılınır.

 3. Misafir
  Selamun aleyküm hocam annem secde yaparken ettehiyatü ayağa kaltığında ise fatiha rüküde Sübhâne Râbbiye'l-Azim doğrulunca "Rabbenâ leke'l hamd secdede ise "Sübhâne rabbiyel-a 'lâ der kaç yıldır bunu yapıyo kabul olmuş mudur acaba

 4. TisselTassal
  Üye
  Secde yapar iken dediğin sanırım oturunca semek istedin ettehiyatü,salli,barik,rabbena okunur.

 5. TisselTassal
  Üye
  Kıble önemli bilmediğimiz yer ise arkadaş belirtmiş araştırmak gerek orada yaşayan halka sormak gerek aklımıza gelmedi veya kendimizce bulmaya çalıştık farz edelim veya camii'ye girip kıble nerede diye bakmayı unuttuysak herhangi bir sakınca olmadığını düşünüyorum çünkü bile bile kasten haşa davranmadın.

+ Yorum Gönder