+ Yorum Gönder
Soru ve Cevaplar ve Sizden gelen sorular Kategorisinden Kur'an-ı Kerimi hızlı ezberlemenin yolları nedir? Konusununa Bakıyorsunuz..
 1. firdevs
  Devamlı Üye
  Reklam

  Kur'an-ı Kerimi hızlı ezberlemenin yolları nedir?

  Reklam

  Kur'an-ı Kerimi hızlı ezberlemenin yolları nedir? Mumsema yardım ederseniz sevenirim.

  çabuk kur'an-ı kerim ezberlemenin yolları nedir??

  konuyu yanlış yere açtıysam özürr..

 2. kevser
  Devamlı Üye

  --->: yardım ederseniz sevenirim...


  Reklam


  Alıntı firdevs Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
  yardım ederseniz sevenirim.

  çabuk kur'an-ı kerim ezberlemenin yolları nedir??

  konuyu yanlış yere açtıysam özürr..
  en etkili yol, düzenli ve programlı çalışmaktır... günlük bir program yapabilirsiniz, hafızayı güçlendirme duaları var bunlarında faydaları olacaktır,ayrıca bol bol kuranı kerim dinleyin, ben ezberlerimi genelde dinleyerek yapıyordum Allah zihin açıklığı versin inşALLAH


  Hz. İbnu Abbâs (radıyallâhu anhümâ) anlatıyor:

  "Hz. Ali İbnu Ebî Tâlib (radıyallâhu anh) Resûlullah (aleyhissalâtu vesselâm)'a gelerek: "Annem ve bâbam sana kurban olsun, şu Kur'an göğsümde durmayıp gidiyor. Kendimi onu ezberleyecek güçte göremiyorum" dedi. Resûlullah (aleyhissalâtu vesselâm) ona şu cevabı verdi: "Ey Ebûl-Hüseyin! (Bu meselede) Allah'ın sana faydalı kılacağı, öğrettiğin takdirde öğrenen kimsenin de istifade edeceği, öğrendiklerini de göğsünde sabit kılacak kelimeleri öğreteyim mi?"

  Hz. Ali (radıyallâhu anh): "Evet, ey Allah'n Rasûlü, öğret bana!" dedi. Bunun üzerine Hz. Peygamber şu tavsiyede bulundu:

  "Cuma gecesi (perşembeyi cumaya bağlayan gece) olunca, gecenin son üçte birinde kalkabilirsen kalk. Çünkü o an (meleklerin de hazır bulunduğu) meşhûd bir andır. O anda yapılan dua müstecabtır. Kardeşim Ya'kub da evlatlarına şöyle söyledi: "Sizin için Rabbime istiğfâr edeceğim, hele cuma gecesi bir gelsin." Eğer o vakitte kalkamazsan gecenin ortasında kalk. Bunda da muvaffak olamazsan gecenin evvelinde kalk. Dört rek'at namaz kıl. Birinci rek'atte, Fâtiha ile Yâsin sûresini oku, ikinci rek'atte Fâtiha ile Hâmim, ed-Duhân sûresini oku, üçüncü rek'atte Fâtiha ile Eliflâmmîm Tenzîlü'ssecde'yi oku, dördüncü rek'atte Fâtiha ile Tebâreke'l-Mufassal'ı oku. Teşehhüdden boşaldığın zaman Allah'a hamdet, Allah'a senayı da güzel yap, bana ve diğer peygamberlere salât oku, güzel yap. Mü'min erkekler ve mü'min kadınlar ve senden önce gelip geçen mü'min kardeşlerin için istiğfat et. Sonra bütün bu okuduğun duaların sonunda şu duayı oku:

  "Allahım, bana günahları, beni hayatta baki kıldığın müddetçe ebediyen terkettirerek merhamet eyle. Bana faydası olmayan şeylere teşebbüsüm sebebiyle bana acı. Seni benden râzı kılacak şeylere hüsn-i nazar etmemi bana nasîb et. Ey semâvât ve arzın yaratıcısı olan celâl, ikram ve dil uzatılamayan izzetin sâhibi olan Allahım. Ey Allah! ey Rahman! celâlin hakkı için, yüzün nuru hakkı için kitabını bana öğrettiğin gibi hıfzına da kalbimi icbâr et. Seni benden razı kılacak şekilde okumamı nasîb et. Ey semâvât ve arzın yaratıcısı, celâlin ve yüzün nuru hakkı için kitabınla gözlerimi nurlandırmanı, onunla dilimi açmanı, onunla kalbimi yarmanı, göğsümü ferahlatmanı, bedenimi yıkamanı istiyorum. Çünkü, hakkı bulmakta bana ancak sen yardım edersin, onu bana ancak sen nasib edersin. Herşeye ulaşmada güç ve kuvvet ancak büyük ve yüce olan Allah'tandır."

  Ey Ebû'l-Hasan, bu söylediğimi üç veya yedi cuma yapacaksın. Allah'ın izniyle duana icâbet edilecektir. Beni hak üzere gönderen Zât-ı Zülcelâl'e yemin olsun bu duayı yapan hiçbir mü'min icâbetten mahrum kalmadı."

  İbnu Abbâs (radıyallâhu anhüma) der ki: "Allah'a yemin olsun, Ali (radıyallâhu anh) beş veya yedi cuma geçti ki Resûlullah (aleyhissalâtu vesselâm)'a aynı önceki mecliste tekrar gelerek:

  "Ey Allah'ın Resûlü! dedi, geçmişte dört beş âyet ancak öğrenebiliyordum. Kendi kendime okuyunca onlar da (aklımda durmayıp) gidiyorlardı. Bugün ise, artık 40 kadar âyet öğrenebiliyorum ve onları kendi kendime okuyunca Kitabullah sanki gözümün önünde duruyor gibi oluyor. Eskiden hadisi dinliyordum da arkadan bir tekrar etmek istediğimde aklımdan çıkıp gidiyordu. Bugün hadis dinleyip sonra onu bir başkasına istediğimde ondan tek bir harfi kaçırmadan anlatabiliyorum.

  Resûlullah (aleyhissalâtu vesselâm) bu söz üzerine Hz.Ali (radıyallâhu anh)'ye: "Ey Ebû'l-Hasan! Kâbenin Rabbine yemin olsun sen mü' minsin!" dedi."
  [Tirmizî, Daavât 125, (3565)]

 3. firdevs
  Devamlı Üye
  çok teşekkür ederim....

 4. esin-ti
  ♥• ραyLαşмακ güzéLdiя •♥
  Zihnin açık olduğu vakit , sabah sahurdan veya namazdan sonra.O vakit mükemmel.Öğleden önce yapınca çok iyi oluyor.Öğlenleyinde oruçken zor ama diğer zamanlarda iyi oluyor.Akşam ise yorgunluk arttığı için fazla iyi değil ama o zamanda yapabilirsiniz.Unutmayın , yaptığınız sayfanın üstünden bir gün geçsin , o zaman daha iyi oluyor.
  Tecrübe konuşuyor burda

 5. gül sema
  Sabır murattır
  bende hafızlar için hazırlanan bi kitapta şöyle bişey okumuştum;
  -ezber yaparken dünya ile ilgili şeyleri aklınızdan çıkarmaya çalışın,
  -az yemek yiyin, çok tok olmak olumsuz etkiliyomuş,
  -az uyuyun... daha devamı vardı ama aklıma gelmiyo+ Yorum Gönder
kurani kolay ezberleme teknikleri,  kuran ezberlemenin kolay yolları,  kuran ezberleme teknikleri,  kuran ezberleme yöntemleri,  kuranı ezberlemenin kolay yolu,  kuranı kolay ezberleme yöntemleri,  kolay kuran ezberleme yöntemleri