+ Yorum Gönder
Soru ve Cevaplar ve Sizden gelen sorular Kategorisinden Resim çizmek dinen caiz mi? Konusununa Bakıyorsunuz..
 1. elifvav
  Üye
  Reklam

  Resim çizmek dinen caiz mi?

  Reklam

  Resim çizmek dinen caiz mi? Mumsema Selamun aleyküm bildiğinz üzere insan sureti şeklinde bir canlının resmini cizmek günahtır peki bu telefonlardaki gülücük işaretlerini koymakta günahmıdır ?

 2. jerusselam
  Devamlı Üye

  Cevap: Resim çizmek


  Reklam


  Resim çizmek günahmıdır.

  evet insan resmi çizmek caiz değildir.
  telefona gülücük veya çocuk resmi koymak günah değildir.


  Her kim bir canlı resmi yaparsa, Allah ona, o resme can verinceye kadar azab eder. Ressam resmine katiyyen ruh veremez ve ebediyen azab olunur." (Tecrid-i Sarih Tercümesi, VI/533).
  "Şu resimleri yapanlar yok mu? İşte onlar, kıyamet gününde, 'Haydi yaptığınız resimlere can veriniz?', diye azab olunacaklardır." (Tecrid-i Sarih Tercümesi, XII/116).

 3. elifvav
  Üye
  telefona gülücük işareti koymakta bi resim oluyor ama kafam karıştı

 4. jerusselam
  Devamlı Üye
  yanlız elle canlı resmi yapmak haramdır.kafan karışmasın.

 5. Misafir
  saçmalıkların bu kadarı resim çizmenin günah olduğunu söyleyen bir insan bırakın islamiyetten insanlıktan nasibini almamıştır.

 6. jerusselam
  Devamlı Üye
  saçmalıkların bu kadarı resim çizmenin günah olduğunu söyleyen bir insan bırakın islamiyetten insanlıktan nasibini almamıştır
  peygamberimizin sözüdür hadistir belliki cahilsin dini bilgin olmadığı kesin. islam dini neyi haram kılmış neyi helal kılmış öğrenmeni tavsiye ederim.tavsiyemi dinlersen islamiyetten insanlıktan nasibini alırsın.
  İnsanın cahil olduğunu bilmesi, ilme atılmış ilk adımdır.bu sözü kulağına küpe et.


  Hz. Peygamber, "Bu resimleri yapanlara kıyamet gününde azap edilir ve onlara `Hadi bakalım, yaptığınız şu sûretlere bir de can verin' denilir. İçinde resimler bulunan eve melekler girmez" (Buhârî, "Libâs", 95; hadisin şerhi için bk. İbn Hacer, Fethu'l-bârî, V, 228-229; Kâmil Miras, Tecrîd-i Sarîh Tercemesi ve Şerhi, VI, 414).

+ Yorum Gönder