+ Yorum Gönder
1. Sayfa 12 SonuncuSonuncu
Soru ve Cevaplar ve Sizden gelen sorular Kategorisinden Her bozduğumuz oruç için ayrı ayrı 2 aylık oruç mu tutmamız gerekiyor? Konusununa Bakıyorsunuz..
 1. Cedd
  Devamlı Üye
  Reklam

  Her bozduğumuz oruç için ayrı ayrı 2 aylık oruç mu tutmamız gerekiyor?

  Reklam

  Her bozduğumuz oruç için ayrı ayrı 2 aylık oruç mu tutmamız gerekiyor? Mumsema Selamun Aleykum

  Kefaretle ve oruçla ilgili bir iki yazı okumama rağmen anlayamadığım bir konu var. Kafam karıştı ve sahih olan ne ise bilenlerden Allah rızası için istiyorum.

  Her bozduğumuz oruç için ayrı ayrı 2 aylık oruç mu tutmamız gerekiyor?

  Benim geçmiş yıllarımda elbette büyük hata edip dayanamayıp bozduğum oruçlarım oldu; fakat bunları hem senesiyle hem de günleriyle not etmedim. Pişman çok oldum; ama hiç yazılı değil. Eğer bilerek bozduğumuz oruçların her birisi için ayrı ayrı 2 ay oruç tutmamız gerekiyorsa bu gerçekten ağır bir şey; ama mecburum. Durum böyleyken asıl merak ettiğim kaç oruç bozduğumu sayı olarak net hatırlayamam. Bütün geçmişime baktığımda 5 kez derim 10 kez derim; ama bunlar net sayı olmaz ve öbür tarafa borçlu gitmek istemem. Böyle bir durumda işin içinden nasıl çıkacağım ve neye göre kefaret olacak bilmiyorum. Ne yapmalıyım?


  Aynı şekilde ergenliğe girdiğim andan itibaren elbette ailelerimiz oruç tutturdu; ama tüm ramazan aynın hepsini değil ve uzun yıllar da tüm ramazanı oruç tutarak geçirmedik. Şimdi ben ergenlikten itibaren her sene için şu kadarını tuttum şu kadarını tutmadım diye yine net bir sonuç çıkaramıyorum. Peki bu borçları nasıl ödeyeceğiz. Neyi baz alacağım ki borçlu gitmeyeyim. O zamanlar bunun bu kadar bilincinde ve hassasiyetinde değildik. Şimdi borcumu ödemek istiyorum; fakat ne kadar borcum var onu bilmiyorum. : (

  Dinimiz bu konuda kolaylık sağlıyor mu? Ya da dinimiz borcu ödemenin, bozulan orucu telafi etmenin farklı yollarını sunmuş mu?

 2. @hmet
  Üye

  Cevap: Her bozduğumuz oruç için ayrı ayrı 2 aylık oruç mu tutmamız gerekiyor?


  Reklam


  Tutmadığın oruç borçlarını bilmelisin.
  Şafii mezhebine göre her gün için bir gün kaza gerekir ve üzerinden bir sene geçmişse, her sene için bir fidye (10 tl) gerekir.

 3. burcealtug
  Kıdemli Üye
  sevgili kardeşim
  malesef bende senin durumundayım. Ve bu soruyu araştırdım ama hala cevapsız.
  örnek bir ramazan ayını hiç tutmadığımızı farzet. 30 gün . Bu 30 günümü borçluyuz yoksa hergün için 61 tutacağız onuda bilmiyorum. Çok pişmanım çok korkuyorum

 4. @hmet
  Üye
  Hanefi mezhebine göre mazeretsiz bozulan her gün için bir gün kaza 60 gün kefaret orucu gerekir.
  Şafii mezhebini taklid edin bu konuda rahat edin.

 5. Cedd
  Devamlı Üye
  @hmet kardeşim sahipsen bilgiye daha ayrıntılı şekilde bilgi verirsen konuyu açmamızın da kalabalık yapmamızın da bir anlamı olacaktır inşallah. Bu konuda oldukça bilgili olan herkesten de konuya yardımcı olmalarını rica ediyorum. Sorumun varsa İslamda cevabını istiyorum ben diğer bilgileri zaten başka konularda okudum, tekrar aynı cevaplarla maalesef derdimize çare oluşturamadık ve yine sormak zorunda kalacağız.

 6. @hmet
  Üye
  her şeyi açıkladım,
  anlamak istediğin nedir?

 7. Cedd
  Devamlı Üye
  Tutmadığımız günlerin ya da bozduğumuz günlerin tam sayısını bilmiyorsak ne yapacağız?

 8. @hmet
  Üye
  Onu kendin tahmin edeceksin bizim yapacağımız bir şey yok.
  Tamamen tahmini olacak.

 9. Cedd
  Devamlı Üye
  O zaman riske girmemek için oldukça fazladan tahmin etmem gerekir ki eksiğim değil fazlam olsun. Şimdi diyelim ki buluğ çağından itibaren bu güne tüm senelerin toplamında fazladan hesaplarsak 10 kez orucu bilerek bozmuşum, o zaman bütün bunların kefareti için 10 sefer 2 aylık oruç mu tutacağım? Yani toplamda 20 ay ediyor. Yanlış anlamışsam düzelt kardeşim.

  Yine tutmadığım oruçlar için de kendin tahmin et diyorsun zannedersem. Aslında tahmini bu işi yapmak çok riskli ve eğer ki başka çare yoksa tek seçenek borcu da fazladan hesaplamak geliyor bana. Her sene büyük bir hata edip tutmadığım günler olduğunu kabul edersem ve bunun her sene için kaç gün olduğunu netleştirmem mümkün olmadığı için her seneyi tekrardan kaza etmem gerekecektir. Bu da demektir ki buluğ çağından itibaren bu güne kadar ki bütün ramazan oruçlarını tekrardan tutmak. 12 ay da borç sayılacaktır.

  Fazladan hesapla 20 ay orucu kefaret
  Fazladan hesapla 12 ay orucu kaza

  Yanlış anladığım nokta varsa düzeltin lütfen.


  1 - Eğer ki yanlışım yoksa bu çıkan hesaba göre kefareti 2'şer ay oruç tutarak değil de daha önce bir yerde okuduğum kadarıyla aç insanları (60 kişi) doyurarak da yerine getiremez miyim? Ya da bir aç veya fakiri 60 gün doyurmak da vazifemi yerine getirmemi sağlar mı?

  2 - Ve bozduğumuz değil de tutmadığımız oruçların borcunu yukarıdaki gibi 12 ay tutmak yerine başka şekilde de ödeyebilir miyiz?

 10. @hmet
  Üye
  kefareti için 10 sefer 2 aylık oruç mu tutacağım? Yani toplamda 20 ay ediyor. Yanlış anlamışsam düzelt kardeşim.
  Hanefi mezhebine göre bu doğru
  [QUOTE][ aç insanları (60 kişi) doyurarak da yerine getiremez miyim?/QUOTE]
  oruç tutma gücüne sahip kişi para veremez.

  [QUOTE][ başka şekilde de ödeyebilir miyiz?/QUOTE]
  iki yol var:
  1. Hanefi mezhebine göre 20 ay oruç
  2. diğer 3 mezhebi taklid edip 10 gün oruç ve her yıl için geciktirmeden dolayı, bir gün için bir fidye

 11. Cedd
  Devamlı Üye
  @hmet kardeşim yanlış anlaşılmaya izin vermemek için soruyorum kusura bakmayasın;

  Diğer 3 mezhebi taklit edip 10 gün oruç tutmayı 12 aylık borca karşılık mı belirtiyorsun yoksa kefaret için mi? Öyleyse her yıl için mi 10'ar gün oruç tutmalıyım? Yoksa bir seferlik 10 gün oruç mu? Ve "her yıl için" geciktirmeden dolayı bir gün için bir fidye derken hangi "bir gün" kastediliyor?

  Allah razı olsun yanıtların için de.

  Bu arada oruç tutma gücüne sahip kişi para veremez demişsin. Ben Hanefiyim ve öğrendiğim kadarıyla Maliki mezhebinde böyle bir şart yok sanırım, o mezhebe göre hareket etmemde bir sakınca var mı?

 12. musab
  Hadis Öğrencisi

  Reklam


  Alıntı burcealtug Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
  sevgili kardeşim
  malesef bende senin durumundayım. Ve bu soruyu araştırdım ama hala cevapsız.
  örnek bir ramazan ayını hiç tutmadığımızı farzet. 30 gün . Bu 30 günümü borçluyuz yoksa hergün için 61 tutacağız onuda bilmiyorum. Çok pişmanım çok korkuyorum
  Sizin sorunuzun cevapsız kalacak bir tarafı yok.Dediğiniz şekilde olursa gününe gün kaza edersiniz,yani 30 gün tutarsınız.

  Çünkü niyet etmediniz.Niyet etmeyen oruca başlamış olmayacağından dolayı yeme-içmesinden dolayı kefaret gerekmez.Hanefi Mezhebindeki fetva budur.Bunun tek istisnası İmam Züfer'dir.Ona göre oruca niyet etmek şart olmadığından dolayı,kişi oruca niyet etmese bile oruca niyet etmiş sayılır.Bu sebeple yeyip-içene kefaret gerekir.

+ Yorum Gönder
1. Sayfa 12 SonuncuSonuncu