+ Yorum Gönder
2. Sayfa BirinciBirinci 12
Soru ve Cevaplar ve Sizden gelen sorular Kategorisinden Her bozduğumuz oruç için ayrı ayrı 2 aylık oruç mu tutmamız gerekiyor? Konusununa Bakıyorsunuz..
 1. musab
  Hadis Öğrencisi
  Reklam

  Cevap: Her bozduğumuz oruç için ayrı ayrı 2 aylık oruç mu tutmamız gerekiyor?

  Reklam  Cevap: Her bozduğumuz oruç için ayrı ayrı 2 aylık oruç mu tutmamız gerekiyor? isimli yazı www.Mumsema.comCevap: Her bozduğumuz oruç için ayrı ayrı 2 aylık oruç mu tutmamız gerekiyor?
  Alıntı Cedd Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
  Selamun Aleykum

  Kefaretle ve oruçla ilgili bir iki yazı okumama rağmen anlayamadığım bir konu var. Kafam karıştı ve sahih olan ne ise bilenlerden Allah rızası için istiyorum.

  Her bozduğumuz oruç için ayrı ayrı 2 aylık oruç mu tutmamız gerekiyor?

  Benim geçmiş yıllarımda elbette büyük hata edip dayanamayıp bozduğum oruçlarım oldu; fakat bunları hem senesiyle hem de günleriyle not etmedim. Pişman çok oldum; ama hiç yazılı değil. Eğer bilerek bozduğumuz oruçların her birisi için ayrı ayrı 2 ay oruç tutmamız gerekiyorsa bu gerçekten ağır bir şey; ama mecburum. Durum böyleyken asıl merak ettiğim kaç oruç bozduğumu sayı olarak net hatırlayamam. Bütün geçmişime baktığımda 5 kez derim 10 kez derim; ama bunlar net sayı olmaz ve öbür tarafa borçlu gitmek istemem. Böyle bir durumda işin içinden nasıl çıkacağım ve neye göre kefaret olacak bilmiyorum. Ne yapmalıyım?


  Aynı şekilde ergenliğe girdiğim andan itibaren elbette ailelerimiz oruç tutturdu; ama tüm ramazan aynın hepsini değil ve uzun yıllar da tüm ramazanı oruç tutarak geçirmedik. Şimdi ben ergenlikten itibaren her sene için şu kadarını tuttum şu kadarını tutmadım diye yine net bir sonuç çıkaramıyorum. Peki bu borçları nasıl ödeyeceğiz. Neyi baz alacağım ki borçlu gitmeyeyim. O zamanlar bunun bu kadar bilincinde ve hassasiyetinde değildik. Şimdi borcumu ödemek istiyorum; fakat ne kadar borcum var onu bilmiyorum. : (

  Dinimiz bu konuda kolaylık sağlıyor mu? Ya da dinimiz borcu ödemenin, bozulan orucu telafi etmenin farklı yollarını sunmuş mu?

  Hanefi Mezhebine göre ,her bozduğunuz oruç için ayrı ayrı kefaret gerekmez.Bir kere ya da daha fazla kefaret gerektiren bir şey yapılması durumunda tek kefaret yeterlidir.

 2. musab
  Hadis Öğrencisi

  Cevap: Her bozduğumuz oruç için ayrı ayrı 2 aylık oruç mu tutmamız gerekiyor?


  Reklam


  [QUOTE=@hmet;979386]Hanefi mezhebine göre bu doğru
  [QUOTE][ aç insanları (60 kişi) doyurarak da yerine getiremez miyim?/QUOTE]
  oruç tutma gücüne sahip kişi para veremez.

  [ başka şekilde de ödeyebilir miyiz?/QUOTE]
  iki yol var:
  1. Hanefi mezhebine göre 20 ay oruç
  2. diğer 3 mezhebi taklid edip 10 gün oruç ve her yıl için geciktirmeden dolayı, bir gün için bir fidye

  1.Hanefi Mezhebine göre 20 ay oruç değil sadece 2 ay oruç gerekir.

  2.Diğer Üç Mezhep değil diğer iki Mezhep diyebilirsiniz.Çünkü Maliki Mezhebinde de yeyip-içmek kefaret gerektirir.

 3. Cedd
  Devamlı Üye
  Allah razı olsun musab kardeşim.

 4. musab
  Hadis Öğrencisi
  Alıntı Cedd Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
  Allah razı olsun musab kardeşim.
  Allah sizlerden de razı olsun.

+ Yorum Gönder
2. Sayfa BirinciBirinci 12