+ Yorum Gönder
Soru ve Cevaplar ve Sizden gelen sorular Kategorisinden Gusül abdesti almadan önce elimde ki keçeli kalem izleri Konusununa Bakıyorsunuz..
 1. messi
  Üye
  Reklam

  Gusül abdesti almadan önce elimde ki keçeli kalem izleri

  Reklam

  Gusül abdesti almadan önce elimde ki keçeli kalem izleri Mumsema Merhabalar bir sorum olacak ben gusül abdesti aldım daha demin fakat yarım dk 10 dk önce filan resim boyuyordum siyah keçeliyle elim bulaştı baya sonra gusül abdesti aldım ellerimin içleri siyahtı üst bölümler baya bi, gusül kabul olmuşmudur olmamışmıdır

 2. jerusselam
  Devamlı Üye

  Cevap: Gusül abdesti almadan önce elimde ki keçeli kalem izleri


  Reklam


  Deri ve tırnak üzerinde tabaka oluşturan boyalar gusle ve abdeste mani olmaktadır. Fakat mecburiyet ve zaruret varsa bunlara müsamaha nazarı ile bakılmaktadır. Mesela, bir boyacının vücudu üzerinde bulunan boyanın gusle mani olmadığı yolunda alimlerin genel ittifakı vardır.

  Fakat bir zarurete müstenid olmayıp tırnakların üzerinde ince bir tabaka teşkîl eden ve altlarına suyun geçmesini önleyen boyalar, abdestin sıhhatine mânidir.

  Ayakkabı boyasının da gusle mani olmadığını söylemek mümkündür. Çünkü o da tabaka teşkil etmez. Ancak kalın yağlıboyanın bulaştığı yerde tabaka teşkil edip altına suyun geçmesini önlediği için gusle engel olduğunu söylemek mümkündür. Gusülde ve abdestte önce suyun altına geçmesini önleyen kalın boyalar ve hamur gibi yapışkanlar sökülüp çıkarılarak satıh temizlenmeli, gusül böylesi engeller kaldırıldıktan sonra yapılmalı demek tedbire daha uygun düşer..

+ Yorum Gönder