+ Yorum Gönder
1. Sayfa 12 SonuncuSonuncu
Soru ve Cevaplar ve Sizden gelen sorular Kategorisinden İslama göre iş arayışı Konusununa Bakıyorsunuz..
 1. bicaree
  Üye
  Reklam

  İslama göre iş arayışı

  Reklam

  İslama göre iş arayışı Mumsema Öncelikle Allah'ın rahmeti bereketi üzerinize üzerimize ve cümle ümmeti Muhammed'in üzerine olsun.

  Benim sorum şu: Kpss ye girdim 82 aldım olur mu olmaz mı memurluk pek bilmiyorum ancak benim aklımda cübbemi sarığımı sakalımı rahatlıkla yaşayabileceğim bir iş arayışım var. Gerekirse limon bile satarım pazarda ancak esim olacak insanı ve ileride doğacak çocuklarıma iyi imkanlar da sunmak istiyorum. Bu sekilde dinimi yaşayabileceğim tarzda iş önerilerinizi fikirlerinizi bekliyorum müslüman kardeşlerim olarak.

  Cevaplarınız için Allah şimdiden hepinizden razı olsun... selam aleyküm...

 2. yasemin
  Mum Ve Merhem Olabilmek..

  Cevap: İslama göre iş arayışı


  Reklam


  Selamun aleyküm , öncelikli olan benim fikrimce ; helal lokma kazanabilceğin bir işinin olması, dine gelince önemli olan kalbinde yaşamak diye düşünüyorum , sarık ,cübbe ;belki kullanamayabilirsin ama namazını kılabildiğin içinden Rabbini zikrettiğin sürece bunlarda herhani bi mani yoksa her işte çalışabilirsin diye düşünüyorum . Günümüzün şartları pek o tarz giyime müsade etmiyor, ama bi yandanda hayatını idamee ettirmek zorundasın , iş zamanında işe uygun , normal iş dışı zamanlarında ise gönlünden geldiği gibi giyinebilirsin diye düşünüyorum . Benimde bir tanıdığım var , cübbeli kendisi , işe giderken çıkartıp normal tarzda giyiniyor ama gelince kendi hayatında yine gönlünden geçen cübbeyle ve sarıkla geziyor , akşamları yine sohbetlerine katılıyor . Neticede dediğim gibi hayatını idame ettirmek zorunda yanlış işler yapmaktansa , bazı şeylerden feragat etmesi gerekiyor . Selam ve dua ile

 3. bicaree
  Üye
  Anliyorum tabii ki genel gorus hep bu yonde lakin ben "bir toplum kime benzerse o da onlardandir." Hadisi uyarinca peygamberimize benzer giyinis sergilemek istiyorum ornegin baska bir hadiste " biyigi derince kesip sakali uzatiniz " demekte ayrica sarikla kilinan namaz sariksiz namazdan derece olarak da ustun dolayisiyla da bu sebeblersen ve allahin peygamberinin hadisleri dogrultusunda bunu yapmak istiyorum... tavsiyeleriniz icin allah razi olsun

 4. @hmet
  Üye
  Önce içini sonra dışını benzet ki bu işte samimiyetin olsun.
  Mesela, ilim öğren, amel et.
  Günde en az bir cüz Kuran oku, anlamaya çalış, Teheccüd namazını kaçırma, Cemaatle namaz kıl, Günlük dua ve zikirleri yap.
  Harama bakma, kimsenin gıybetini yapma, helal ve harama çok dikkat et ki, bazen harama düşerim korkusuyla helali bile terk et.

 5. bicaree
  Üye
  Hocam ozur dilerim de bunlari yapmadigimi nerden biliyorsunuz. Ben sadece soyledigim tarzda is onerisi istedim sariga sakala neden takildiniz ki

 6. @hmet
  Üye
  Ben yapmıyorsun demedim ki
  Tavsiye istedin herkes kendince tavsiyede bulunacak değil mi?

  Peki hangi ilimleri tahsil ettin?

 7. bicaree
  Üye
  Yalan soylemeyi sevmem ders ders ilim almadim hocalardan ancak kur an hadis cok okurum imam nevevinin riyazussalihiyn adli hadis kitabina devam ederim kur andan ayetleri anlamaya calisirim imam gazalinin ihyayi ulumiddin eserini okuyorum bir de ibrahim hakki hazretlerinin marifetnamesi basucu kitabim.
  Onerilerin icin allah razi olsunda mubarek is konusunda ne olabilir diye sormustum ben

 8. @hmet
  Üye
  En hayırlı iş ilim öğrenmek bu da benim önerim

  Bir "ilmihali" baştan sona kadar okuyup anlamadan ben ilim öğreniyorum kimse demesin.
  Okuduğun eserler iyi fakat öncelikli olan bir sürü dini kaynak var

 9. bicaree
  Üye
  İlmihal okumayan müslüman nerden bilecek ögrendiklerini kardesim ayrica bu eserler de iyi diyorsun ilmihal bilgilerini hemen hemen hepsini rahatlikla kur an hafis ve bu tarz eserlerden temin edebilirsin. Dedigin gibi is aramayi birakip ilim ogreneyim bari ikisi bir arada olmuyor gibi
  Allah razi olsun cevaplarin icin kardesim.

 10. @hmet
  Üye
  ilmihal bilgilerini hemen hemen hepsini rahatlikla kur an hadis ve bu tarz eserlerden temin edebilirsin
  Hayır sadece "İLMİHAL" okunacak.
  Her Müslümanın ilmihal okuması fazı ayndır.
  Hadislerde geçen "İlim öğrenmek her Müslüman erkek ve kadına farzdır" hadisini açıklayan alimlerin hepsi, en az bilinmesi, öğrenilmesi gereken ilmin, iman ve ilmihal olduğunu açıklamışlardır.

 11. bicaree
  Üye
  Anliyorum senin ne demek istedigini lakin yanlis dusunuyorsun ilmihallerdeki bilgilerin kaynaklari ayet hadis ve peygamberimizin uygulamalaridir. Dolayisiyla da ayet hadis ve diger eserlerden edinilen bilgiler dogrultusunda ilmihaller hazirlanmaktadir mesela sen hadis okuyorsun bu hadisteki konuya ilmihal kitabinda yer verirsen bu ilmihalin verdigi bilgi degil hadisi oraya koydugunda hadis in verdigi bilgidir.
  Hayir sadece ilmihal okunacak seklinde yazindan pek de bilgili olmadigin kanisina vardim bu arada sadece ilmihalden kastin ne mubarek hadis kuran fikih bunlar zaten ilimdir islamyette bunlar okunmazsa hangi ilimden bahsedebilirsin bana

 12. @hmet
  Üye

  Reklam


  Anlaşamadık.
  İlk okunması gereken itikat ve ilmihal daha sonra diğerleri.
  sadece ilmihal okunacak seklinde yazindan pek de bilgili olmadigin kanisina vardim bu arada
  Kanı yani zan
  İmam hatip mezunuyum.
  ehli sünnet itikadı, şafii Hanefi fıkhı yani ilmihal, Peygamberimizin hayatı, sahabe hayatı, Tefsir, Hadis olarak buhari ve riyazussalihin ile rudani, tasavvuf ve ahlaki ilimler, ve usul ilmi okudum.
  Bilmeden tavsiye etmem.
  ---------------------------------------

  Hadis ve tefsir okuyarak ilmihal yani fıkıh öğrenilmez.

+ Yorum Gönder
1. Sayfa 12 SonuncuSonuncu