+ Yorum Gönder
Soru ve Cevaplar ve Sizden gelen sorular Kategorisinden Aklıma gelen kötü şeylere bir an engel olamıyorum? Konusununa Bakıyorsunuz..
 1. mtas04
  Üye
  Reklam

  Aklıma gelen kötü şeylere bir an engel olamıyorum?

  Reklam

  Aklıma gelen kötü şeylere bir an engel olamıyorum? Mumsema Aklıma kötü düşünceler geliyor bir an uzun uzun düşünerek içimden atmaya çalışıyorum her seferinde o kadar uğraşıyorum ki belli bir sonra gücüm kalmıyor ya da bir atmaya çalışmadan bakayım ne olacak diyorum yani bir süre o düşüncenin aklımda dolaşmasına izin veriyorum. Gelen kötü düşünceye sanki o doğruymuş gibi (mesela bugün çok pişman ve üzülerek söylüyorum ALLAH ı sorguladım 5-10sn engel olamadım) acaba mı diyerek başladım sonra ayetler ve bu tür düşüncenin günah olduğu dinden çıkaracağı aklıma geldi ve hemen kendimi toparladım. Yine bu tarz büyük bir günah olarak ALLAH a ortak koşma da yapıyor gibi oluyorum bu da yine bir süre dönüyor aklımda. Düşününce ayetler aklıma gelince hemen vazgeçiyorum. Çoğu zaman böyle oluyor belli bir süre sonra sanki o düşünceye inanmışım gibi davranıyorum ama sonunda çok geç olmamak kaydıyla vazgeçebiliyorum. Bu yüzden dinden çıkmış oluyor muyum?

 2. @hmet
  Üye

  Cevap: Aklıma gelen kötü şeylere bir an engel olamıyorum?


  Reklam


  Kötü düşüne her Müslümanda zaman zaman olur ama sürekli oluyorsa bu günah kirlerinin, ilimsizliğin ve amelsizliğin belirtisidir.
  Allah Tealanın zatı hakkında düşünce geldiğinde Şeytandan Allaha sığının
  (Euzu çekin ve nas süresini okuyun geçer)

 3. mtas04
  Üye
  Peki dinden çıkmış oluyor muyum? Ya da günah oluyor mu elimden geldiğince engel olmaya çalışıyorum bir an boşluğuma geliyor o düşünceye kapılıyorum ama kendimi sonunda düşünerek topluyorum yanlış olduğunu görüyorum?

 4. @hmet
  Üye
  Kötü düşüncelerden kimse dinden çıkmaz.
  Önemli olan onlara inanmamak

 5. yasemin
  Mum Ve Merhem Olabilmek..
  Önemli olan inanıpta tekrarlamamak , o esnada zihnine engel olmaya çalışmalısın ve euzu besmele çekmelisin, düşünceden birşey olmaz (tekrarla ve ısrarla sorgulamazsan tabi ) Mesela ; bir arkadaşın var , adı Ali olsun , sen onu sevmiyorsun ve ona zarar vermek istiyorsun hatta ve hatta onu dövmek , öldürmek istiyorsun . Karakola gidiyorsun ve diyorsun ki ; işte polis memur bey bn birşey düşündüm Aliye zarar vermek istiyorum v.s. memur seni tutuklarmı ? hayır . Çünkü bu düşünceni fiile geçirmemişsin , geçirseydin tutuklanırdın , buda öyle bir şey . Düşüncene inanır ve uygularsan , orda büyük bi yanlış ve seni sarsan durumlar söz konusu olabilir , aklına geldikçe başka şeyler düşün ilgini dağatmaya çalış .

+ Yorum Gönder
engel olamadığınız düşünceler