+ Yorum Gönder
Soru ve Cevaplar ve Sizden gelen sorular Kategorisinden Kuranı Kerim'de , geçmişte yaşanan olaylar neden farklı surelerde anlatılır ?? Konusununa Bakıyorsunuz..
 1. yasemin
  Mum Ve Merhem Olabilmek..
  Reklam

  Kuranı Kerim'de , geçmişte yaşanan olaylar neden farklı surelerde anlatılır ??

  Reklam

  Kuranı Kerim'de , geçmişte yaşanan olaylar neden farklı surelerde anlatılır ?? Mumsema Bir süredir peygamberler tarihini okumaktayım . Hoş bi kitap güzelce anlatılmış ayetlerdede tasdik edilmiş . Dikkatimi çeken şu oldu ; dipnotlara bakılırsa peygamberleri ve yaşadığı olayları anlatan ayetler hep farklı farklı dualar içinde konulmuş . Mesela Nuh peygamberle alakalı olayların çoğunluğu Nuh Suresinde geçmekte iken , Hud suresindede , Nuh Peygamberden bahsedilmiş . Aynı peygamberin yaşadığı olaylar neden farklı duaların içinde acaba ? bunun sebebi nedir ?

 2. musab
  Hadis Öğrencisi

  Cevap: Kuranı Kerim'de , geçmişte yaşanan olaylar neden farklı surelerde anlatılır ??


  Reklam


  Kuran aynı konuları aynı sure içinde,peşpeşe ayetler şeklinde yazmaz.Bu yönüyle sistematik bir kitap değildir.Aynı Zahiri Mezhebi fıkıh kitabı olan Muhallada olduğu gibi.

  Böyle olmasının hikmeti şudur:Aynı konu farklı farklı surelerin içine konulurki biraz Kuran okuyayım diyen kişi o konuyu okuyabilsin.Bir konu bir surede anlatılırsa mı yoksa 2-3 farklı sure de anlatılırsa mı okunma ihtimali daha fazladır?Bu sebeple,Kuranda aynı olan birçok ayet vardır.

  Aynı şey sizin vermiş olduğunuz Nuh peygamber örneği için de geçerli.Nuh peygamber bir surede değilde birden fazla surede anlatılmıştırki Kuran okuyan kişi bir ayetle de olsa Nuh peygamberi tanısın.

 3. yasemin
  Mum Ve Merhem Olabilmek..
  Allah razı olsun , merak ettiğim bir konuydu gayette doyurucu bir cevap vermişsiniz , galiba bn sizin dediğiniz gibi sistematik yönden ele aldım .. Nasıl diyeyim sıradan bir roman tekniği gibi düşündüm sanırım . Teşekkür ederim

 4. musab
  Hadis Öğrencisi
  Roman tekniği de diyebilirsiniz.Romanda bir konu olur sırasına göre konu anlatılır ve sonuç kısmı gelir.

  Ama en iyi örnek fıkıh kitapları ya da hadis şerh kitaplarıdır.İlgili konu bir bab altında aktarılır.

  Ben de anlaşılmaz diyerek cümleyi birkaç dakika boyunca değiştirmeye çalıştım.En son anlaşılmayacak gibi ama yapacak bir şey yok diyerek cevaplaya bastım.Sanki yazdığım anlaşılmayacak gibime geliyor çoğu zaman.Çünkü yazdığım her şey anlaşılsın istiyorum.Ama öyle değilmiş demekki.

+ Yorum Gönder