+ Yorum Gönder
Soru ve Cevaplar ve Sizden gelen sorular Kategorisinden Öğle Namazı Farzındaki Rekatlar Hakkında Konusununa Bakıyorsunuz..
 1. Millennium
  Devamlı Üye
  Reklam

  Öğle Namazı Farzındaki Rekatlar Hakkında

  Reklam

  Öğle Namazı Farzındaki Rekatlar Hakkında Mumsema Selamün aleyküm arkadaşlar, seferi olduğum için bugün öğle namazını 2 rekat kıldım fakat ilk rekattan sonra 2. rekatı kılıp kılmadığımı (yani o sırada kılacağım rekatın 2. mi yoksa 3. rekat mı olduğundan) emin olamadım. Sonunda daha sadece 1. rekatı kıldığıma kanaat getirdim ve 2. rekatı kıldım ama namazın sonunda sehiv secdesine varmadım. Namazım geçerli midir? Tekrar kılmam gerek mi?

 2. musab
  Hadis Öğrencisi

  Cevap: Öğle Namazı Farzındaki Rekatlar Hakkında


  Reklam


  Hanefi Mezhebine göre kişi bu tarz yanılmalarda hangisi daha ağır basıyorsa ona göre davranır ve şüphe karıştığı için namazın sonunda sehiv secdesi yapar.Mesela bir rekat mı iki rekat mı kıldım diye tereddüt eden kişinin kalbi bir rekat kıldığına daha yakınsa bir rekat daha kılar ve namazın sonunda sehiv secdesi yapar.Namazın sonunda sehiv secdesi yapmayanın namazı bozulmaz.

  Şafi Mezhebine göre rekat sayısında yanılan kişi az olan rekatı esas alır.Bir mi kıldım iki mi kıldım diye tereddüt eden kişi bir rekat kılmış olarak kabul edilir.Velevki,kişinin kalbi iki rekat kılmış olmaya yakın olsun durum müsavidir.

+ Yorum Gönder