+ Yorum Gönder
1. Sayfa 12 SonuncuSonuncu
Soru ve Cevaplar ve Sizden gelen sorular Kategorisinden Tesbıhatta yaptıgım hatayı telafı edmıs mıyım? Konusununa Bakıyorsunuz..
 1. cagtyyy
  Üye
  Reklam

  Tesbıhatta yaptıgım hatayı telafı edmıs mıyım?

  Reklam

  Tesbıhatta yaptıgım hatayı telafı edmıs mıyım? Mumsema Selamün Aleyküm arkadaşlar ben rukudayken hızlıca okuyayım derken tesbihatlari yanlış okudum boş bulundum rukudan kalktım hemen Allahuekber diyerek tesbihatlari tekrar söyledim Semi Allahu Limen Hamideh- Rabbena Lekel Hamd diyerek devam ettim sizce doğru bir şekilde telafi etmiş miyim?

 2. musab
  Hadis Öğrencisi

  Cevap: Tesbıhatta yaptıgım hatayı telafı edmıs mıyım?


  Reklam


  Tam anlayamadım.Ruku tesbihlerinde yanlış yaptınız,sonra rukudan kalktınız sonra tekrar mı rukuya gittiniz.Lütfen sorularınızı güzel ifade edin ve açık bir şekilde yazın.

 3. cagtyyy
  Üye
  Yanlış söyledim sonra Allahuekber diyerek kalktım doğrusunu söyledim Semi Allahu Limen Hamideh - Rabbena Lekel Hamd diyerek devam ettim

 4. musab
  Hadis Öğrencisi
  Ruku tesbihleri rukudan kalktıktan sonra söylenmez.Artık o tesbihin yeri geçmiştir çünkü.Ayrıca rukudan kalktıktan sonra mı semi Allahu limen hamideh dediniz?Öyle anlaşılıyor yazdığınızdan.

 5. cagtyyy
  Üye
  Rukudan kalktıktan sonra Semi Allahu Limen Hamideh - Rabbena Lekel Hamd dedim yani namaz bozulmuş mu oluyor

 6. musab
  Hadis Öğrencisi
  Rukudan kalktıktan sonra semi Allahu limen hamideh denmez.Çünkü onun söylenmesi gereken yer artık geçmiştir.Ama söylenirse de namaz bozulmaz.

 7. cagtyyy
  Üye
  Olay şu rukuda tesbihatlari söylemeyip rukudan sonra söylemek bozar mı bence bozuyor çünkü rukuda en azından 1 defa tesbihati söylemek lazim

 8. musab
  Hadis Öğrencisi
  Yanlış biliyorsunuz.Ruku veya secdede en az bir tesbih söylemek değil,ruku veya secdede an az bir tesbih söyleyecek kadar durmak farzdır.

  Zahiri Mezhebine ve bir görüşe göre Hanbeli Mezhebine göre ruku veya secdede bir tesbih miktarı durmak yetmez,illaki en azından bir tesbih söylenmelidir.

  Ama Şafi ve Hanefi Mezheplerine göre ruku veya secdede tesbih yapmak sünnettir.Bir tesbih miktarı durmak ise farzdır.Dolayısıyla kişi rukuda bir tesbih miktarı kadar boş dursa ve sonra rukudan kalksa rukusu sahihtir.

 9. cagtyyy
  Üye
  Şimdi ben Allah a övgü bildiren bir şey söyledim fakat yanlış söyleyince de ayakta iken düzelttim Semi Allahu Limen Hamideh diye ayakta demekte sıkıntı olmuyorsa namaz belki biraz mekruhlaşmiş olabilir zaten Camii de kıldım birde cemaat e yetişmek amaçlı yaptim

 10. musab
  Hadis Öğrencisi
  Bu durum camide başımıza gelince,yani cemaatle namaz kılarken imam tam semiallahu limen hamiden dediği sırada ruku tesbihini yanlış söylediğimizi fark edersek,ruku tesbihini terk eder imama uyarız.Çünkü tesbih sünnettir,imama uymak farzdır.

  Ama tek başımıza namaz kılarken bu durum başımıza gelirse rukuda tesbihin doğrusunu söyler öyle kalkarız rukudan.

 11. cagtyyy
  Üye
  Son sünnet de yaptım cemaat namazi bitirip kamet e başlamıştı o yüzden yetişmek için yaptım

 12. musab
  Hadis Öğrencisi

  Reklam


  Alıntı cagtyyy Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
  Son sünnet de yaptım cemaat namazi bitirip kamet e başlamıştı o yüzden yetişmek için yaptım
  Son sünneten sonra mı kılıyorsunuz siz farzı

+ Yorum Gönder
1. Sayfa 12 SonuncuSonuncu
tesbih namazonda tesbihatları yanlış okudum