+ Yorum Gönder
Soru ve Cevaplar ve Sizden gelen sorular Kategorisinden Tövbe 54 ayete göre namaza üşenerek gelenden sadaka kabul olmayacaksa hiç kılmayanın hali ne olur Konusununa Bakıyorsunuz..
 1. burcealtug
  Kıdemli Üye
  Reklam

  Tövbe 54 ayete göre namaza üşenerek gelenden sadaka kabul olmayacaksa hiç kılmayanın hali ne olur

  Reklam

  Tövbe 54 ayete göre namaza üşenerek gelenden sadaka kabul olmayacaksa hiç kılmayanın hali ne olur Mumsema
  Ve onların infâklerinin, onlardan kabul edilmesine mani olan şey, ancak Allah'ı ve O'nun resûllerini inkâr etmeleri ve namaza üşenerek gelmeleri ve onların ancak kerih görerek infâk etmeleridir.
  üsenerek namaz kılanlardan kabul olmayacağını söylediği bu cümleye göre hiç kılmayandan da sadaka kabul olmaz mı?Etrafımızı uyarmak için lütfen bilgisi olan cevaplasın. Buna göre cevap bekleyenler var

 2. adamkng46
  Üye

  Cevap: Tövbe 54 ayete göre namaza üşenerek gelenden sadaka kabul olmayacaksa hiç kılmayanın hali ne


  Reklam


  (Kasten [mazeretsiz] namaz kılmayanın diğer amellerini Allahü teâlâ kabul etmez. Tevbe edinceye kadar da Allah’ın himayesinden uzak olur.) [İsfehani] (ALINTIDIR)

 3. burcealtug
  Kıdemli Üye
  yani olmayacak öyle mi?

 4. adamkng46
  Üye
  Farzları yapmayanın, mesela namaz kılmayanın duası kabul olmaz.
  Haramlardan sakınmayanın duası kabul olmaz. Ebülleys-i Semerkandi hazretleri, (Haram yiyenin, gıybet edenin ve haset edenin duası kabul olmaz) buyuruyor. Hadis-i şerifte de, (Duanın kabul olması için, yenilen ve giyilen helal olmalıdır) buyuruluyor. (Tergib-üs-salât)7
  (ALINTIDIR)
  Evet tövbe edip ibadete dönmeden kabul olmaz deniyor

 5. NuN
  Üye
  yine ayetin tefsirini ekleyecektim ama burçe hanım yine cevabım bu değil diyecek
  vaz geçtim

 6. musab
  Hadis Öğrencisi
  Alıntı adamkng46 Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
  (Kasten [mazeretsiz] namaz kılmayanın diğer amellerini Allahü teâlâ kabul etmez. Tevbe edinceye kadar da Allah’ın himayesinden uzak olur.) [İsfehani] (ALINTIDIR)

  O tarz hadisleri tevil etmek durumundayız.Cübbeli Ahmet Hoca şöyle tevil ediyordu,bu hadise göre namaz kılmayan kişi oruç tuttuğunda kabul olmaması gerekir.Ama orucun şartları bellidir.Orucun şartları arasında da namazları kılıyor olmak yoktur.Biz bu hadisi şöyle anlarız:Namaz kılmayıp oruç tutanlar,hadislerde geçen oruç tutanlara şu kadar sevap vardır,şu kadar köşk vardır vs.mükafatları elde edemez.Ama Allah öldüğü zaman neden oruç tutmadın demez.Çünkü orucu tutmuştur ve bu oruç sahih bir oruçtur.Dediğim gibi yan gelirleri elde edemez.

  Mesela kişi namaz kılmıyor olsun.Cuma günü de arefe olduğu için oruç tutacak olsun.Hadiste o günün orucunun, bu senenin ve gelecek senenin günahlarına kefaret olacağı yazıyor.İşte bu kişi oruç tutacak olsa bu müjdeye nail olamaz.

  Bu tevili ben bir kitapta görmedim.Dediğim gibi Ahmet Hoca'dan duydum.


  "burcealtuğ" size şiddetle tefsir okumanızı ve şerhli bir hadis kitabı okumanızı tavsiye ediyorum.Her gördüğümüz ayet/hadisin zahiri manasını alamayız.Yeri gelir tevil ederiz,yeri gelir mensuhtur deriz.

 7. burcealtug
  Kıdemli Üye
  malt simdi cok iyi anladim.Allah razi olsun.cok cok hemde.sagol

+ Yorum Gönder