+ Yorum Gönder
Soru ve Cevaplar ve Sizden gelen sorular Kategorisinden Çalışan kadının parası ve kalma izni Konusununa Bakıyorsunuz..
 1. Endlesslove
  Üye
  Reklam

  Çalışan kadının parası ve kalma izni

  Reklam

  Çalışan kadının parası ve kalma izni Mumsema Merhaba eşimde bende çalışıyoruz çok şükür. Anneme yardım etmek istiyorum önceden çalışıyordu ama bırakmak zorunda kaldı emekli olmasına da 2 yıl var yanında da ilkokula giden kardeşim var yani geçimini biraz birikimi var oradan kıt kanaat yapacak eşim yardım etmeye biraz gönülsüz. Kendi maaşımdan eşime sormadan onlara maddi açıdan yetecek kadar bir miktar gönderebilir miyim? Her hangi bir şekilde haram olur mu? Ayrıca tatilde esim annemin yanına gönderdi. O annesinin yanında kaldı. Annemle birlikte kuzenimin evindeydik eşimle telefon da ufak bir tartışmamız oldu eşim bana orada kalmana artık rızam yok dedi oradaki her şey bana haram mı olmuş oldu?

 2. musab
  Hadis Öğrencisi

  Cevap: çalışan kadının parası ve kalma izni


  Reklam


  Evlilik konusunda İslam Hukuku ile Medeni Hukukun en bariz farklarından birisi de şudur:Medeni Hukuka göre evlilik yapıldığı anda - eğer özel bir anlaşma yapılmamışsa- kadın ve erkeğin malları ortak olur.İslam Hukukunda ise herkesin malı-mülkü kendisine aittir.

  Yani erkeğin kendisine ait 10 bin lira parası varsa evlendiği zaman o 10 bin tl para yine kendi tasarrufundadır.Karısı o paradan eşinin izni olmadan alamaz.

  Aynı şekilde kadının kendine ait 10 bin tl parası varsa evlendiği zaman o 10 bin tl para yine kendi şahsına aittir.Kocası o paradan eşinin izni olmadan alamaz.

  Sorunuza gelince;Evet eşinizin haberi olmadan/rızası olmadan kendi kazancınızın bir miktarını istediğinize verebilirsiniz.Hatta tamamını dahi verebilirsiniz.Çünkü İslam'a göre evin nafakasını temin etmek kocaya aittir,kadın çalışmak/eve para getirmek durumunda değildir.Koca için de aynı şey geçerlidir.Tek fark şudur:Kadın kazancının tamamını istediğine verebilir;ama erkek tamamını veremez.Çünkü bu durumda eve para getirmesi şart olan kişi -yani koca- eve hiçbir para getirememektedir.Oysa kadın için böyle değildir.

  Koca eğer orada kalmana rızam yok derse,kadın dönmek zorundadır.

 3. Endlesslove
  Üye
  Çok teşekkür ederim. Allah razi olsun. Hakkınızı helal edin emek verdiniz.

 4. musab
  Hadis Öğrencisi
  Kardeş,bedenin zekatı oruç tutmak olduğu gibi ilmin zekatı da paylaşmaktır.Kişi iki sebeple ilim öğrenir.Birincisi etrafını aydınlatmak,ikincisi kendisi aydınlanıp o ilimle amel etmektir.

+ Yorum Gönder