+ Yorum Gönder
1. Sayfa 12 SonuncuSonuncu
Soru ve Cevaplar ve Sizden gelen sorular Kategorisinden Cihad neden ve nasıl yapılır? Konusununa Bakıyorsunuz..
 1. Dursun Mah.
  Üye
  Reklam

  Cihad neden ve nasıl yapılır?

  Reklam

  Cihad neden ve nasıl yapılır? Mumsema Merhaba ben şimdi facebook ta hayırlı içinde hadisi şerifler,manalı hikayeler,Kur'an'dan ayetler paylaşan insanları iyiliğe iman'a davet eden bir sayfa açmak istiyorum bu cihad'a girermi.Ve mesela bu sayfayı kapatmak istedim sonra cihat'dan çıktığım için günaha girermiyim,dinden çıkarmıyım.

 2. NuN
  Üye

  Cevap: Cihad neden ve nasıl yapılır?


  Reklam


  Önce cihad nedir? Cihad neden ve nasıl yapılır bir öğren sonra amel et.
  ---------

  Cihat, Allah’ın dinini yüceltmek, son sözün Allah’ın sözü olmasını sağlamak için gayret etmektir. Mü’min bu gayreti iki alanda gösterir. Biri kendi içinde olur. Yani, kendi içindeki son sözün Allah’ın sözü olmasını sağlamaya çalışır ki buna nefis cihadı denir. Bir de dış alanda yapılan cihat vardır. Küfür ehline ve şeytanın açık gizli ordularına karşı yapılan cihat bu cihattır. Bu iki cihadın her biri Allah’ın emri olarak yerine getirilir. Kıyamete kadar da bu iki cihat eksilmeden devam edecektir. Günün birinde cihada gerek kalmadığını söylemek asla mümkün olmayacaktır.
  Söz konusu iki cihattan birini diğerinin önüne çıkarma gibi bir düşünce de doğru değildir. Çünkü gerek nefis cihadı ve gerekse küfre karşı cihat, birbirlerini tamamlar. Nefsini yenemeyenin küfrü yenmesi beklenmez, küfrü yenmeden de nefisler dizginlenemez. İki cihat çeşidini birbirilrinin tamamlayıcısı olarak görmek gerekmektedir.
  Bütün zamanlarda cihat var olacağına ve şeytan da bütün zamanlar için yeni taktikler geliştirdiğine göre cihat, her mü’minin yaşadığı zamandaki nefis azdırıcılara ve küfrün geliştirdiği taktiklerine karşı yapılacak demektir. Allah’a giden yolları tanklar tıkattığında mü’min tanka karşı cihat eder. Aynı şekilde sabah namazına kalkmayı TV engellediğinde de TV esaretine karşı cihat eder. Cihat yeri gelir internete karşı, yeri gelir cep telefonuna karşı yapılır. Hangi cihadın nerede ne zaman yapılacağını dışarıdan kestiremeyiz. Bu şuna benzer: Bir eczanedeki farklı hastalıklara karşı onlarca ilacın hangisi ‘şu insana’ verilmeli şeklindeki sorunun cevabı elbette, onda hangi hastalık varsa o hastalığın ilacı verilmeli şeklinde olacaktır. Cihat da böyledir; bizi Allah’a giden yoldan alıkoyan ne ise cihadımız da o olmalıdır. Tank veya bir dergi parçası. Birini gereksiz görmek de yanlıştır, birine yığılıp diğerinde tuzağa düşmek de yanlıştır.

  Nureddin YILDIZ

 3. Dursun Mah.
  Üye
  Cihad'ın ne olduğunu biliyorum yinede teşekkür ederim,yani burda yazılana göre facebook ta böyle sayfalar açarak cihad yapabiliriz diye anladım doğru mu anladım, birde sayfayı kapatsam günaha mı girerim teşekkür ederim

  Not:konunun adını Cihad diye açmıştım,ama bir kişi değiştirmiş ve "Cihad neden ve nasıl yapılır"yazmış

 4. prokado
  Devamlı Üye
  Pardon nun hocam 40 ayet ile ilgili konuda ayetlerde yazılı olduğu için açtım. Ben daha çok istifade edilsin diye açtım konuyu , Önceki açılan konularda ayetler yazılı değildi yoksa bende arama yaptım.

 5. NuN
  Üye
  Konu başlığı değişmiş farkındasın, peki forum kurallarının neden farkında değilsin?
  Bir Müslüman forum kurallarını okudum kutucuğunu işaretlemeden okumalı ve öylece onaylamalıdır.
  Üye olurken onaylamadan okumalısınız ki, içinde bulunduğunuz site kurallarına uyasınız.


  Bu da bir cihad, en azından cihad edenlere yük olmamaktır

  Forum Kuralları


  7. Konu başlıklarını konunun içeriğini ifade eden şekilde seçilmesi gerekmektedir. "Allah rızası için, yardım, Yardım edin, lütfen ve kişiye özel gibi başlıklar uyarı yapılmaksızın yöneticiler tarafından silinir" ve cezalandırılır.

  26. Yeni konu açmadan önce aynı konu hakkında açılmış bir başlık var mı bakınız ( ARAMA). Daha önceden açılmış bir başlıkla aynı konulu yeni bir başlık açmak yasaktır.

  29: Tek kelimeden oluşan konu başlığı açmak yasaktır. Bir konu başlığı en az iki kelimeden oluşmalıdır.


  40 ayet ile ilgili konuda ayetlerde yazılı olduğu için açtım. Ben daha çok istifade edilsin diye açtım konuyu , Önceki açılan konularda ayetler yazılı değildi yoksa bende arama yaptım.
  Aynı knuya cevap olarak yollasan güncellenmiş olurdu
  yolla da okuyalım


 6. Dursun Mah.
  Üye
  İnanın forum kurallarını okumuştum ama hepsini aklımda tutmak zor kuralı çiğnediğim için özür dilerim, lütfen konuya açıklık getirebilirmisiniz teşekkür ederim.

 7. NuN
  Üye
  Cihad'ın ne olduğunu biliyorum
  Cihadın ne olduğunu bilen, hadis paylaşmanın cihad olup olmadığını da bilir.

 8. Dursun Mah.
  Üye
  Ben Cihad'ın ne manaya geldiğini biliyorum demek istedim orada,hem zaten size hadis paylaşmanın cihad olup olmadığını sordum ve yumuşak bir tavır takındım,ama siz de lütfen süistimal etmeyin ,ben burada sizle kavga etme çabasında değilim.Bende iyi birşeyler yapmaya çalışıyorum çalışan adam oturandan daha hayırlıdır değilmi.Eğer sorum cevaplanmayacaksa konu kapatılabilir.

 9. NuN
  Üye
  Evet bu da cihattır deyip kestirebilirdim ama cihadı bilip bilmediğini daha iyi kavramana çalışman için çaba sarfetmemi KAVGA olarak anladın
  kolay geldsin

 10. Dursun Mah.
  Üye
  İlgilendiğiniz için teşekkür etmiştim ama yine teşekkür ederim sizin bu sözünüz "Cihadın ne olduğunu bilen, hadis paylaşmanın cihad olup olmadığını da bilir." sözünüz benim aklımı karıştırdı,kaldıramadım onun içi böyle kaba sözler sarfettim.Zahmetiniz için tüm içtenlikle teşekür ederim ama ne bileyim işte bir anda birşey oldu

 11. NuN
  Üye
  Cihad, İslâmî literatürde
  “dinî emirleri öğrenip ona göre yaşamak ve başkalarına öğretmek, iyiliği emredip kötülükten sakındırmaya çalışmak, İslâm’ı tebliğ, nefse ve dış düşmanlara karşı mücadele vermek” anlamındadır.

  Bu cihad tanımını bilen herkes neyin cihad olup olmadığı bilir.

 12. Dursun Mah.
  Üye

  Reklam


  Teşekkür ederim nun

+ Yorum Gönder
1. Sayfa 12 SonuncuSonuncu