+ Yorum Gönder
1. Sayfa 12 SonuncuSonuncu
Soru ve Cevaplar ve Sizden gelen sorular Kategorisinden Türkiyenin en büyük camileri hangileridir? Konusununa Bakıyorsunuz..
 1. Hoca
  erimeye devam...
  Reklam

  Türkiyenin en büyük camileri hangileridir?

  Reklam

  Türkiyenin en büyük camileri hangileridir? Mumsema Türkiyenin en büyük camileri hangileridir? Resmlerini de bulur musunuz?


  Yardımcı olursanız sevinirim hem cami resmi olsun hemde kısaca bilgi.

  türkiyenin en büyük camisi.jpg

 2. celikihsan87
  Devamlı Üye

  --->: Türkiyenin en büyük camileri hangileridir?


  Reklam


  istanbul sultanahmet cami, cumhuriyet dönemimim en büyük camisi ankara kocatepe cami, adana sabancı cami, bursa ulucami bildiğim kadarıyla en büyük camiler.istanbul süleymaniye camisi de an büyük kubbeye sahip olan cami.

 3. Hakkın Yolu
  Üye
  Edirne Selimiye Camii, İstanbul Sultanahmet Camii, Süleymaniye Camii, Ankara Kocatepe Camii

 4. rana
  Aciz Kul
  Sabancı Merkez Camii (Adana)

  Adana şehrinin merkezinde, Seyhan nehri kıyısında yer alan, Türkiye’nin en büyük camisidir. 1998 yılında hizmete açılmıştır.
  1998 yılında hizmete açılmıştır.32 metre çaplı ana kubbesi ile Türkiye’nin en büyük kubbeye sahip camisidir. Caminin proje mimarı Necip Dinç’tir.

  20,000 kişilik cami, son cemaat mahaliyle birlikte 6600metrekareye yayılmıştır; 9 fil ayağı üzerine oturur. Klasik Osmanlı mimarisi tarzında yapılmıştır. Genel görünüm olarak Sultanahmet Camii’ne, plan ve iç mekan olarak Selimiye Camii’ne benzer. Bu nedenle Sabancı Merkez Camii için “Selimiye’nin eşi, Sultanahmet’in kardeşi, Kocatepe’nin çağdaşı.” denmektedir.


  4 yarım-kubbe, 5 kubbe, 6 minaresi vardır; bunlar 4 kitap, 4 halife ve 4 mezhebe, İslam’ın 5 şartına, imanın 6 şartına karşılık gelmektedir.
  32 metre çaplı ana kubbe 32 farza, avludaki 28 kubbe Kuran’da adı geçen 28 peygambere, ana kubbedeki 40 pencere Hz. Muhammed’(sav)in peygamber olduğu yaşa ve 40 rekat namaza, 99 metrelik 4 minare Allah’ın 99 güzel ismine karşılık gelir.

  Caminin temeli 13 Aralık 1988’de atılmıştır. 65bin metrekarelik arsası Adana Büyükşehir Belediyesi tarafından Türkiye Diyanet Vakfı’na devredilmiş; halkın bağışları ile caminin %50’si tamamlanmıştır. Geri kalan %50, Hacı Sabancı ve onun ölümünden sonra Sabancı ailesi tarafından karşılanmış; bu nedenle başlangıçta Merkez Camii olması düşünülen adı Sabancı Merkez Camii halini almıştır.

 5. derbeder
  Devamlı Üye
  eminönü camii ) bunu kımse hatırlamadı galıba fatih camii

 6. İsTiKaMeT
  İsTiKaMeT
  allah c.c razı olsun kardeşim

 7. Hoca
  erimeye devam...
  Allah (cc) razı olsun kardeşler... başka ekleyecek kardeş var mı?

 8. LeoparGS
  Devamlı Üye
  Yeni Cami

  Yeni Cami ya da Valide Sultan Camii, İstanbul'da 1597 yılında Sultan III. Murat'ın eşi Safiye Sultan'ın emriyle temeli atılan ve 1663'te ibadete açılan camidir.
  Mimar Davut Ağa tarafından yapılmaya başlanmış, Mimar Dalgıç Ahmed Ağa devam ettirmiş ancak inşaatın başlangıcından 66 yıl sonra dönemin mimarbaşısı Mustafa Ağa tarafından IV. Mehmed zamanında bitirilebilmiştir.
  Mimar Sinan'ın Şehzade Camii'nde ve Sedefkar Mimar Mehmed Ağa'nın Sultanahmet Camii'nde kullandığı kubbe planını tekrarlar. Ancak kubbenin piramidi andırır şekilde yükselmesi kendine has bir özelliktir.
  Yeni Camii etrafında Valide Sultan Türbesi, sebil, Mısır Çarşısı arastası bulunmaktadır. Caminin mimari üslubu, kubbedeki yükseklik vurgusu ve yan cephe revaklarıdır.
  Vakıflar Genel Müdürlüğü tarafından cami ve eklentilerinde günümüzde restorasyon çalışmaları yapılmaktadır

 9. Dünya Güzeli
  Rütbesiz
  türkiyenin en büyük camileri sıralamasında adana sabancı bir numara

 10. akif_yzb
  Üye
  ben ankara demetevlerde oturuyorum.. bulunduğum yerdeki camimiz gerçekten çok güzel

  Sami Efendi Camii


 11. kartal46
  Üye
  Arkadaşlar Yanılıyorsunuz Türkiye'nin En büyük Camiilerini sizler için sayayım...(Cumhuriyet tarihinin en büyük camiileri)

  1-> Ankara kocatepe camii

  2-> Adana merkez sabancı camii
  3-> Kahramanmaraş Sultan Abdulhamidhan camii (inşaatı devam etmektedir.)


  Sırayla Resimleri....

  Ankara Kocatepe (1)

  Kocatepe cami.jpg

  Adana Merkez Sabancı (2)

  adana sabanci cami.jpg

  Kahramanmaraş Abdulhamidhan (3)

  Abdulhamidhan.jpg

 12. mum
  Administrator

  Reklam


  Türkiye'nin en ilginç camilerinden
  Kıble Dağı Cami.Jpeg
  Kıble Dağı Camisi Resmi


+ Yorum Gönder
1. Sayfa 12 SonuncuSonuncu
türkiyenin en büyük camisi,  türkiyenin en büyük camileri,  türkiyenin en büyük camileri sıralaması,  en büyük cami,  en büyük camiler,  türkiyenin en büyük camileri hangileridir,  büyük camiler