+ Yorum Gönder
Soru ve Cevaplar ve Sizden gelen sorular Kategorisinden Güsulden hemen sonra abdest almak şartmıdır ? Konusununa Bakıyorsunuz..
 1. djcix
  Emekli
  Reklam

  Güsulden hemen sonra abdest almak şartmıdır ?

  Reklam

  Güsulden hemen sonra abdest almak şartmıdır ? Mumsema Selamun aleykum güsulden hemen sonra namaz abdesti almak şartmıdır ? Birde ayaklarım su toplamış onun sürte sürte yıkadım güsul alırken altına su geçermi sizce yarı patlak

 2. ebuturab
  Site Doktoru

  Cevap: Güsulden hemen sonra abdest almak şartmıdır ?


  Reklam


  gusulden hemen sonra Değil Gusul abdestine başlamadan evvel abdest alınır sünnet olan budur.sonrada alınmasında bir sakınca yoktur...  Hz. Âişe'den şöyle nakledilmiştir: "Hz. Peygamber cünüplükten dolayı gusül abdesti aldığı zaman önce ellerini yıkardı. Sonra namaz için abdest alır gibi, abdest alırdı. Sonra parmaklarını suya batırıp, onlarla saç diplerine suyun gitmesini sağlardı. Daha sonra başına üç avuç su dökerdi. En sonunda ise, bütün bedenine su tutardı.

  Ancak gusülden sonra Peygamberimizin abdest almadığına dair rivayet vardır.

  "Rasûlullah (a.s.m.) gusleder, iki rekât (sünnet)i ve sabah namazını(n farzını) kılardı. Onun guslettikten sonra abdesti yenilediğini hatırlamıyorum.” (Ebû Dâvûd, Tahâret 98 (245); Nesâî, Tahâret 159; İbn Mâce, Tahâret 96; Müsned, VI, 68, 192, 253, 258)


+ Yorum Gönder