+ Yorum Gönder
Soru ve Cevaplar ve Sizden gelen sorular Kategorisinden İstidraç olayını anlatırmısınız? Yani ALLAHın günahkar kullarına kurduğu tuzak Konusununa Bakıyorsunuz..
 1. burcealtug
  Kıdemli Üye
  Reklam

  İstidraç olayını anlatırmısınız? Yani ALLAHın günahkar kullarına kurduğu tuzak

  Reklam

  İstidraç olayını anlatırmısınız? Yani ALLAHın günahkar kullarına kurduğu tuzak Mumsema Şeyhülislâm Ahmed ibni Kemâl Paşa ise şunları söylemiştir: "İnsanın, işine göre ömrü ve rızkı değişir, iyiler kötü, kötüler iyi olarak değiştirilebilir. Böylece Allah, birine, ölümüne yakın iyi işler yaptırıp, son nefeste îman ile gönderir. Başka birine kötü amel işletip, îmânsız gönderir. Bunun için, Rasûlullah efendimiz her zaman; "Allahümme yâ Mukallib-el-kulûb, sebbit kalbî alâ dînike." duâsını okurdu (ki, ey büyük Allah'ım! Kalpleri iyiden kötüye kötüden iyiye çeviren, ancak sensin. Kalbimi, dîninde sâbit kıl, yâni dîninden döndürme, ayırma! demektir). Eshâb-ı kirâm (r.anhüm) bunu işitince; "Ya Resûlallah! Sen de kalbinin dönmesinden, korkuyor musun?" dediklerinde; "Allah'ın mekrinden beni kim emin eder? (bana kim garanti, güven verebilir?)." buyurdu. Çünkü, hadîs-i kudsîde; "İnsanların kalpleri, Rahmân'ın kudretindedir. Kalpleri, dilediği gibi çevirir." buyrulmuştur. Yâni Celâl ve Cemâl sıfatları ile, kötüye ve iyiye çevirir.

  Senâullah Dehlevî, bu konuda şöyle demektedir: "Allah’dan yüz çeviren birçok kimsenin, dünyâ nîmetleri içinde yaşadığı görülüp, mahrûm kalmadıkları zan olunuyorsa da, bunlara dünyâ için çalışmalarının karşılığını vermektedir. Yalnız dünyâ için çalışanlara verdiği dünyâlıklar, hakîkatte azâb ve felaket tohumlarıdır. Allah'ın mekridir. Nitekim, Mü'minûn sûresin 55 ve 56. âyetlerinde meâlen; "Kâfirler, mal ve çok evlâd gibi dünyâlıkları verdiğimiz için, kendilerine iyilik mi ediyoruz, yardım mı ediyoruz sanıyorlar? Peygamberime inanmadıkları ve dîn-i İslâmı beğenmedikleri için, onlara mükâfât mı ediyoruz, diyorlar? Hayır öyle değildir. Aldanıyorlar. Bunların nîmet olmayıp, musîbet olduğunu anlamıyorlar." buyruldu. Kalplerini, Hak teâlâdan yüz çevirenlere verilen dünyâlıklar, hep haraplıktır, felâkettir. Şeker hastasına verilen tatlılar, helvalar gibidir.  Yani yukarda ki olayı açıklarmısnız?
  Bahsettiğim günahkar kullara verilen keramet değil.Yukardakini soruyorum.


 2. mum
  Administrator

  Cevap: Istidraç olayını anlatırmısınız?Yani ALLAHIn günahkar kullarına kurduğu tuzak


  Reklam


  Allah Teala dilediğini aziz, dilediğini de zelil eder.
  Bu o kulun işlediği iyi veya kötü amellerden dolayıdır.

 3. burcealtug
  Kıdemli Üye
  MUM hocam şimdi kafamı karıştıran olaydan bahsedeceğim.
  Bir kişi düşün geçmişinde günahlar işlemiş asi olmuş ALLAHın emir ve yasaklarına uymadan bir hayat yaşamış.Bu kişi yaşamının belirli bir evresine kadar tüm bunları yaşarken aynı zamanda da duaları hep kabul olmuş. İşleri rast gitmiş. İstediği hemen hemen herşey olmuş.Sonra ALLAHI tanımış ve ona kul olmaya karar vermiş. Tövbe etmiş.
  Şimdi istidraç olayı bu kişinin ilk yaşam evresinde kendini gösteriyor diyelim.
  Bu tövbe olayından sonra ve emir yasaklara riayetten sonra gerçekleşen duaların kabulü ve işlerinin yine rast gitmesini neye bağlayabiliriz. Yine istidraç değildir herhalde değil mi?
  Kafamı karıştıran bu işte

  Örnekler vererk anlatırmısnız?Bazen çok yaşlandığımı ve anlama yitimi kaybettiğimi düşünüyorum. Cidden.((((Ya da vesvesede olabilir bilmiyorum

 4. Hicret_74
  Üye
  Selamun Aleykum ..

  Fikirlerimi sunmak isterim ;

  Öncelikle

  Alıntı burcealtug Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
  MUM hocam şimdi kafamı karıştıran olaydan bahsedeceğim.
  Bir kişi düşün geçmişinde günahlar işlemiş asi olmuş ALLAHın emir ve yasaklarına uymadan bir hayat yaşamış.Bu kişi yaşamının belirli bir evresine kadar tüm bunları yaşarken aynı zamanda da duaları hep kabul olmuş. İşleri rast gitmiş. İstediği hemen hemen herşey olmuş.
  Bence bu doğru bir düşünce olmaz .. çünkü Yüce Kitabımız Kuran-ı Kerim'de Mealen :

  "Kâfirler, mal ve çok evlâd gibi dünyâlıkları verdiğimiz için, kendilerine iyilik mi ediyoruz, yardım mı ediyoruz sanıyorlar? Peygamberime inanmadıkları ve dîn-i İslâmı beğenmedikleri için, onlara mükâfât mı ediyoruz, diyorlar? Hayır öyle değildir. Aldanıyorlar. Bunların nîmet olmayıp, musîbet olduğunu anlamıyorlar." Mü'minûn sûresin 55 ve 56. âyetleri


  ______________

  Alıntı burcealtug Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
  ALLAHI tanımış ve ona kul olmaya karar vermiş. Tövbe etmiş.
  Tövbe kapısı kıyamet'e kadar açıktır .. ve umarım o kapıdan geçenlerde oluruz ...

  __________________

  Alıntı burcealtug Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
  Bu tövbe olayından sonra ve emir yasaklara riayetten sonra gerçekleşen duaların kabulü ve işlerinin yine rast gitmesini neye bağlayabiliriz. .
  Tövbelerinin sonucu ,salih ve iyi amelerin neticesi olarak Allah'ın ona ihsan buyurmasına bağlarız ...


  ______________

  Selam ve dua ile ... 5. Hicret_74
  Üye
  Amin hepimizden inşallah

+ Yorum Gönder