+ Yorum Gönder
Soru ve Cevaplar ve Sizden gelen sorular Kategorisinden Yoktan var etti gibi sözler Konusununa Bakıyorsunuz..
 1. Erdemi
  Emekli
  Reklam

  Yoktan var etti gibi sözler

  Reklam

  Yoktan var etti gibi sözler Mumsema Selamun Aleykum.
  Spikerler maç anlatırken haşa Pozisyonu yoktan var etti gibi şeyler söylüyorlar şimdi yaratmak kelimesinin kullanımı konusunu okumustum orada yaratmak kelimesini yoktan var etmek anlamında degilde bulmak ortaya çıkarmak anlamında kullanıldıgını soylemıstınız peki bu durumda da aynı anlamlar mı var ?

 2. Serhad
  Üye

  Cevap: Yoktan var etti gibi sözler


  Reklam


  Mecaz anlamda kullanılmıştır. "Bunları yazan yok kendiliğinden oldu" desem ne anlarsın?
  şimdi kelimenin içine biraz girelim "Pozisyonu yoktan var etti" bu cümleyi şöyle kursak "Pozisyonu ihtimal yokken yakaladı" anlam değiştimi ama bunu söylemek kulağa haşina olmadığı için 1. söylenen daha mantıklı. Yaratmak birçok anlam taşıyabilir; var etmek,yok etmek,oluşturmak,birleştirmek,parçalamak genel anlam "sebep,neden olmak" bunlar gibi bir sürü anlamı var.

  Tavsiyem; Böyle boş detaylara girme vaktini daha iyi şeyler ile değerlendir.


 3. musab
  Hadis Öğrencisi
  Bu kelimeyi kullanan kişi ne niyetle söyledi ona bakılır.Ama yine de bu tarz kelimeleri kullanmaktan kaçınmak gerekir.

 4. Ufkuaçık
  Devamlı Üye
  Bazen mucid olanlara "yaratıcı", yaptığı işlere de "yaratıcılık" diyorlar.Bu sözler müslümanların ağzında dolaşmamalıdır.Çünkü bu sözler elfâz-ı küfre giriyor.Meselenin özeti budur.

  Yaratmak demek, yoktan var etmek demektir.Mucidlik ise elinde ki imkan ve bilgilerle birşeyler bulup icad etmeye denir.Yoksa o, yoktan bir şeyi yaratmış değildir.Bu inceliğe dikkat ederseniz kelamda kusur etmezsiniz.

 5. Erdemi
  Emekli
  Niyetini haşa Allaha şirk koşmak veya kötülemek gibi bir niyette oldugunu sanmıyorum.Anlam bakımında ortaya cıkarmak gibi bir anlamda kulanmıstır

+ Yorum Gönder