+ Yorum Gönder
Soru ve Cevaplar ve Sizden gelen sorular Kategorisinden Kuranda ki münafık alametlerini taşıyan kişilere münafık diyebilir miyiz? Konusununa Bakıyorsunuz..
 1. burcealtug
  Kıdemli Üye
  Reklam

  Kuranda ki münafık alametlerini taşıyan kişilere münafık diyebilir miyiz?

  Reklam

  Kuranda ki münafık alametlerini taşıyan kişilere münafık diyebilir miyiz? Mumsema haset ve iman bir arada bulunmaz diye hadis okumuştum.
  Bu durumda iman ı ateşin odunu yediği gibi salih amelleride süpürüp yok ettiğine göre hasetçiye münafık denebilir mi?
  Ya da öncelikle
  Hangi ayetti hatrımda değil ama HER GÜRÜLTÜYÜ KENDİ ALEYHLERİNE SANIRLAR ayetinde kişi sürekli fesatçılık için bir sözden davranıştan kendine pay çıkaratarak insanların hayatını cehenneme çeviriyorsa ve diğer kuranda münafıkın suresinde ki özellikleride taşıyorsa o kişiye münafık demek doğru mudur?
  Yani içinden demek ve çevreyide ona karşı uyarmak.

 2. burcealtug
  Kıdemli Üye

  Cevap: Kuranda ki münafık alametlerini taşıyan kişilere münafık diyebilir miyiz?


  Reklam


  Güncelleme

 3. musab
  Hadis Öğrencisi
  Flood yapmanın yasak olduğunu bilmeniz lazım.

 4. burcealtug
  Kıdemli Üye
  ama kimse cevaplamamis mecbur kaldim.
  lutfen cevap yazin

 5. musab
  Hadis Öğrencisi
  İlk cümlenizdeki hadis dikkatimi çekti."Haset ve iman bir arada bulunmaz" bu hadisin zahiri anlamı;haset eden kişi kafirdir demektir.Ama bu hadisi ,iman etmiş birisi haset etmez diyerek tevil ederiz.

  Münafıklık alametleri olan birisine "münafık" demek bize ne kazandıracak.Hiçbir şey.Bu kişiye sen münafıksın dersek dinden daha da soğur.Belki namaz kılıyorken namazı bırakır vs.

  Münafık demek doğru mu sorusunun cevabı yoruma açık bir sorudur.Ben hayır demek doğru değildir derim ve birkaç sebep sayarım.Başka bir arkadaş evet doğrudur der ve kendince birkaç sebep sayar.Ben doğru ya da değil diye cevap vermek istemiyorum.

  Çevreyi uyarmak bazı durumlarda farzdır.Mesela bu tarz bir kız akrabanız vardır.Kızı beğenen birisi size kızın nasıl birisi olduğunu söyler.Siz o kişiye çok haset bir kız,çok kıskanç bir kız demek zorundasınız.

 6. burcealtug
  Kıdemli Üye
  Allah razi olsun.
  bir kitap okuyorum.munafikligin 50alameti diye.kuran sunnete gore aciklamis.ve ayetleri her okudugumda o kisinin yaptigi fiiller ve karakteristik ozelliklerini sasilacak derecede ortustugunu goruyorum.Bunu bilmek beni rahatsiz ediyor.sanki buda imtihan

+ Yorum Gönder