+ Yorum Gönder
Soru ve Cevaplar ve Sizden gelen sorular Kategorisinden Sünnet sakalı bırakmak hakkında Konusununa Bakıyorsunuz..
 1. sstrn
  Devamlı Üye
  Reklam

  Sünnet sakalı bırakmak hakkında

  Reklam

  Sünnet sakalı bırakmak hakkında Mumsema Selamun Aleykum

  Mesela sadece çenede bir tutam sakal olması sünnet sakalı yerine geçer mi ? Neden diye sorarsanız yüzümün yanlarının bazı yerlerine çıkıyor bazı yerlerine çıkmıyor.

 2. musab
  Hadis Öğrencisi

  Cevap: Sünnet sakalı bırakmak hakkında


  Reklam


  Daha önce verdiğim örneği yeri gelmişken tekrar vereyim.Bir gün bir mecliste peygamberimiz ve sahabesi oturuyor.Aynı senin dediğin gibi sakalı seyrek çıkan bir sahabi var,bu sahabi sakal bırakmış;ama bazı yerlerinde sakal var bazı yerlerinde yok.Peygamberimiz o sahabiye bakarak gülüyor.O sahabi de peygamber benim sakalımı gülünç buldu o yüden güldü sanıyor.Ve eve gidince sakalını kesiyor.

  Daha sonra peygamberimiz o sahabiyi sakalsız görünce neden kestiğini soruyor.Sahabi de,ya Rasulullah siz benim sakalıma bakıp güldünüz o yüzden kestim diyor.Peygamberimiz de ben sakalınla oynayan melekler gördüm onlara güldüm diyor

  Seyrek sakalı çıkan sünnet sevabı alabilir.Yeterki sünnet olduğu için sakal bıraksın.

 3. sstrn
  Devamlı Üye
  Allah Teala razı olsun. Ben tam kesmiyorum sakalımı sadece çenemin olduğu yerde çok sık çıkıyor bir tutam kadar sadece orada sakal bıraksam diğer seyrek kalan yerleri kessem (sünnet niyetiyle) sevab alabilir miyim ?

 4. Misafir
  Bn bu hikâyeyi anlattım.kaynak istediler kaynağı ne acaba

  Seyrek sakallı gence efendimizin gulumsedigi hikâyenin kaynağı nedir?

 5. Misafir
  Şu konuda kafam çok karışık.Sünnete uygun sakal bırakan erkekler çevremizde az.Mesela bir erkeğin sunnete uygun sakal bıraktığını görsek bu erkek sakallarini kestirse onun bu halinin hoşa gitmesi ya da sakalsiz bir erkeğin sakalsizliginin hoşa gitmesi küfür müdür?Yani böyle az sakallı sakalsiz erkekleri çevremizde gördüğümüzde bu hallerini görerek hoşa gitmesi neden olabilir?Böyle az sakallarin ya da sakalsizligin hoşa gitmesi haramlarin nefse hoş gelmesinden midir?Bu şekilde kişilerin göze yakışıklı gelmesi onlardan hoslanma gibi durumlar dinden mi çıkarır?

+ Yorum Gönder