+ Yorum Gönder
1. Sayfa 12 SonuncuSonuncu
Soru ve Cevaplar ve Sizden gelen sorular Kategorisinden Kur'anda Mezhebçilik ile ilgili ayetler Konusununa Bakıyorsunuz..
 1. kai234
  Üye
  Reklam

  Kur'anda Mezhebçilik ile ilgili ayetler

  Reklam

  Kur'anda Mezhebçilik ile ilgili ayetler Mumsema Selamun aleykum kuran ı kerimde mezhebcilik ile ilgili bir şey var mıdır

 2. kai234
  Üye

  Cevap: Kuran da mezhebcilik


  Reklam


  Şimdi bir kaç tane mezhep var ve hepside birbirinden farklı mezhep dışında da ibadet konusunda seçeceğimiz yol yok ne yapalım söyleyin yapalım ibadet konusunda her şeyi açıklayabiliyorsanız kabulüm

 3. prokado
  Devamlı Üye
  Kardeş gideceğimiz yol Kuran ve Sahih Hadisdir. Bizler kendimizi müslüman olarak nitelendirelim. Meshebde saten gidilen yol demektir herhangi bir meshebe uyabilirsiniz ancak peygamberimizin namazı diye aratırsanız sahih olan hadislerle anlatmışlar yani.

 4. kai234
  Üye
  Neredyse tüm konularda mezheblar ayrı düşmüş durumda yani ben de teredditleniyorum bu kadar anlamazlık oludğu için

 5. prokado
  Devamlı Üye
  Temin edebilirsen sahih müslim sahih buhari kitablarını al istersen yanlışmıyım bilmiyorum ama sahih hadislere göre mesala namazda eller göğüsde olmalı Ben alim deilim fazla bir bilgim yok ama Ayrı düşmüş yani Mesala Bir sahabi peygamberimizi namazı elleri göbeğinde görmüştür dieri göğsünde bizim yapmamız gereken sahih olana uymaktır saden imam ebu Hanefi de sahih olan neyse benim meshebim odur demiştir yanlışım varsa düzeltin inşaAllah.

 6. musab
  Hadis Öğrencisi
  Alıntı prokado Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
  Ve hepiniz Allahın ipine sımsıkı tutunun, fırkalara ayrılmayın. Ali İmran{3,103} Muhakkak ki; onlar, onların dînini tefrik ettiler (parça parça ayırdılar) ve grup grup oldular. Senin onlarla bir ilgin yok. Onların işi sadece Allah'a aittir. Sonra yapmış oldukları şeyleri, onlara haber verecek. en am 159 . İslamda mesheplere ayrılmak, ayrışmak yasaklanmıştır haramdır.

  Alıntı
  İslamda farklı görüşe,ictihada yer yok diyorsun.Peki sana soru.Abdestin farzlarını bana sayar mısın?

 7. mum
  Administrator
  prokado
  Kardeş
  Sen Kitap ve Sünnetten hüküm çıkaracak kadar bilgin var mı? Müçtehid misin?
  Kuran ve Hadislerden hüküm çıkaracak ilmi olan bir mezhebe yani bir bilene uyma zorunluluğu yok ama ilmi olmayan herkes bir bilene yani bir müçtehide uymak zorundadır.
  Farklıklar olur çünkü yoruma açık çok hadis ve ayet var, Peygamberimizin farklı tavsiyeleri ile çok farklı amelleri var.
  Kuran da mezhebcilik
  Kuran, bize bir bilene uymamızı onlara sormamızı tavsiye ediyor/emrediyor.
  Bu mezheplere uymaya en büyük delildir.

 8. prokado
  Devamlı Üye
  Malt kardeş ben farklı görüşe yer yok demedim istedigimiz meshebe uyabiliriz ancak Sahih olanlara uymak daha mantıklı dedim.

  mum hocam bende zaten hergangi bir meshebi takip edebilirsin dedim tabiki ilmi olmayan ilmi olanı takip etmesi lasım ama mesala ben sahih hadislere uyuyorum ne hanefiyim ne şanbeli nede maliki sahih neyse ben ona uyuyorum Ordada belirttim istediniz meshebe uyabilirsiniz diye.

 9. mum
  Administrator
  ben sahih hadislere uyuyorum ne hanefiyim ne şanbeli nede maliki sahih neyse ben ona uyuyorum
  Mezhepleri bilseydin bunları yazmazdın.
  Sana tavsiyem en az bir mezhebi, metodunu ve delillerini araştır.

 10. prokado
  Devamlı Üye
  Aslında hanefinin dediklerini yapıyorum ancak namaz konusunda daha sahih hadisler oldugu için namazı biraz farklı kılıyorum sadece. Yukardaki arkadaşa yanlış cevap verdigimi düşünüyosanız yorumu silin kimseyi yanlış bilgilendirmek istemem bende yabancı bir alimden alıntı yaptım.

 11. mum
  Administrator
  Bir hadisin sahih olum olmadığı ya da en sahih olanı hangisi olduğunu bilmek için hadis usulünü bilmek/hadis ilmini öğrenmek gerekir.
  Senin gibi düşünen kardeşlerle, hadis usulünü okudum bu fikirlerinden vaz geçtiler.
  HADİS İLİMLERİ
  Hadis ilimleri deyince ilk olarak akla ilm-u dirayet-il-hadis gelir. Bu ilim dalında hadisin kuvvet derecesi, doğruluğu, bizlere sağlıklı bir biçimde ulaşıp ulaşmadığı araştırılır. Dirayet/Rivayet ikilisi bir bakıma kalite/kantite ikilisine benzer. Mesela tek bir kanaldan gelen dirayeten güçlü bir hadisin, bir kaç kanaldan gelen yani rivayeten güçlü gözüken bir hadisden daha sahih olması pek ala mümkündür.
  Hadis ilimlerinden bir diğeri de ihtilaf-ul-hadis'dir. Bu ilim dalı sıhhaten aynı kuvvette olup birbiri ile uyuşmayan iki hadis arasındaki ihtilafı çözmekle meşgul olur. Bu durumlarda muhaddisler ve fakihler cem ve te'lif, tercih, nesh ve tevakkuf denilen metodlar kullanırlar. Hadis rivayet eden kişilerin rivayete ehil olup olmadıklarını araştıran ilim dalına da cerh ve ta'dil veya nakd-i rical denir. Bu ilim dalı hem şahıslar hakkında bilgi toplamak, hem de bu bilginin objektifliğinin sağlanması açısından ve bu kimselerin hangi kriterlere göre hadis rivayetine ehil olup olmayacaklarının tesbiti bakımından çok zor ve çok mesuliyetlidir. İşte bu yüzden Buhari, Yahya b. Main, Ahmed b. Hanbel, Hafız Zehebi gibi az sayıda alim bu işin hakkını verebilmişlerdir.


 12. prokado
  Devamlı Üye

  Reklam


  Hocam benim yazdıgım 2. mesajı lütfen silebilirmisiniz rica ediyorum.

+ Yorum Gönder
1. Sayfa 12 SonuncuSonuncu