+ Yorum Gönder
Soru ve Cevaplar ve Sizden gelen sorular Kategorisinden İslamiyette evlilikler arası yaş farkı Konusununa Bakıyorsunuz..
 1. hasan19080
  Üye
  Reklam

  İslamiyette evlilikler arası yaş farkı

  Reklam

  İslamiyette evlilikler arası yaş farkı Mumsema İslamiyette evlilikler arası yaş farkının hükmü nedir? mesela sevdiğimle aramızda 11 yaş fark var ilk başta yaş farkından dolayı doğru olmayacağını söylüyodum ama kız çok seviyor evlenmek istiyor, yaş önemli değil diyor. Gencecik kız yanında yaşlı görünmekten korkuyorum. onu üzmek istemiyorum.

  Ne yapsam bilmiyorum. Ve ilk başta kızın anneside yaşımın kızına göre büyük olduğunu ve sıcak bakmadığını söylüyordu fakat şimdi anneside sıcak bakıyor. O da istiyor

  Annesinin fikrini değiştirmesini sebebide Benim namaza başlamamdı. namaza başladıktan sonra Anneside sevdi, oğlu gibi görmeye başladı.

 2. musab
  Hadis Öğrencisi

  Cevap: İslamiyette evlilikler arası yaş farkı


  Reklam


  Peygamberimiz kendisinden dediğiniz yaş farkı kadar kendisinden büyük birisiyle de evlenmiştir,küçük birisiyle de evlenmiştir.Bu sebeple o yaş farkı dinen sorun olmaz.

  Ama evlilikte örf de çok önemlidir.Kimi toplumda erkekler kendisinden 20-30 yaş küçük bir kızla evlenirler ve kimse o erkeği ayıplamaz;çünkü örflerinde o vardır.Kimi toplumda ise kız erkekten 10 yaş küçük olunca,ne o? Kızın yaşındakiyle evlenmiş diyebilir.Birisi kıza deseki,eşin senin baban yaşında veyahut eşin senin yanında çok yaşlı duruyor.Kız evliliğinde mutlu olsa bile o lafı duyunca üzülmez mi,mutsuz olmaz mı?

  Yani örfü dikkate alın.Türkiyede "11"yaş farkı bence fazla.Ama eğer diyorsanki ben biraz yaşımdan küçük duruyorum,kız da biraz olgun gözüküyor o zaman sorun kalmaz.

  Ayrıca,kızın ailesi namaza başladığına sevinip de kızlarını sana veriyorlarsa dini hassasiyeti olan bir aile olmalı.Kızlarını da o hassasiyetle yetiştirmişlerdir.

 3. Misafir
  Kiz istiyorsa ve seviyorsa tek diyeceğim şey ALLAH bir ömür boyu mutlu mesud etsin.

+ Yorum Gönder