+ Yorum Gönder
Soru ve Cevaplar ve Sizden gelen sorular Kategorisinden Sünnet Kaza namazı yerine geçer mi Konusununa Bakıyorsunuz..
 1. 1
  hasan19080
  Üye
  Reklam

  Sünnet Kaza namazı yerine geçer mi

  Reklam
 2. 2
  kaars
  Devamlı Üye

  Cevap: Kaza namazı


  Reklam


  Kaç farz namaz kaçırmış ise hesaplayacak ve hepsini kılacaktır.
  Sünnet ayrı kaza ayrıdır. Sünnet kaza edilmez.

 3. 3
  hasan19080
  Üye
  Günde kaçkere kere kaza namazı kılınabilir? ve şart olan hangi vakit namazı kılmadığımızı hatırlamıyorsak nasıl niyet edilir. hangi vakitlerde kılınır?

 4. 4
  kaars
  Devamlı Üye
  bir günde dilediğin kadar kaza namazını, dilediğin vakitte kılabilirsin.
  hangi vakti kılmadığını hatırlamazsan olmaz ki!! böyle saçmalık mı olur

 5. 5
  musab
  Hadis Öğrencisi
  Alıntı hasan19080 Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
  Günde kaçkere kere kaza namazı kılınabilir? ve şart olan hangi vakit namazı kılmadığımızı hatırlamıyorsak nasıl niyet edilir. hangi vakitlerde kılınır?

  Kazaya kalmış ilk öğlen/ikindi vs.diyerek kaza namazlarını kılabilirsin.

 6. 6
  hasan19080
  Üye
  Yok soruyu anlamadın bu öyle değil geçmişteki tüm kılınmayan farz namazları hesaplarken hangi vakit namazlar kılınmadı nasıl bilicez mesela bende geç başladım mesala sabah namazlarıyla başladım. sonra sabah öğle sonra 3 vakit sonra 5 vakit şeklinde. şimdi 5 vakit yapabliyorum fakat geçmişte hangi vakitleri kaçkere kılmadı hatırlamıyorum. Bunu nasıl hesaplıcam. kazasını yaparken nasıl niyet edicem?

  bir gün erken kalkıp sabah namazıyla namaza başladım ve hergün sabah namazını camide kılıyordum


  şimdi hepsini camide kılıyorum

  Soru zor mu oldu? nasıl hesaplamam gerekiyor? nasıl yapıcam yardım edicek kimse yok mu?

 7. 7
  emre91
  Üye
  Hasan kardesim bende namaza 2 hafta once basladim ve yasim 23. 13 yasinda namazin ustumuze farz oldugunu varsayarsak arada 10 yıllık bir bosluk var. 10×365 gun.Bir gunde sabah2, ogle4, ikindi4, aksam3 ve yatsi 4 olmak üzere toplam 17 rekat farz vardir. 3650 gun × 17 farz bize kaza hesabimizi cikarir. Sende bu ornege gore hesaplarsan faydasi olur bence. Hayırlı akşamlar

 8. 8
  Misafir
  Namaza geç başlamış birisi için soruyorum,Herhangi bir namaz vaktinin sünneti kaza yerine geçer mi?(Sadece sünnet için niyet etse hani niyete kazayı falan eklemesede o sünnet kaza yerine geçer mi?)

 9. 9
  umutlucan
  Sadece ALLAH'a kul olun
  kaza borcu olan nafile namzlar yerine kaza kılabilir fetva bu yöndedir. Bazı nafile namazları müstesna .
  imam ı şafiye göre kaza borcu olan nafile yerine kaza kılar .

 10. 10
  Esma
  Üye
  Selam aleyküm . Sünnet namazları ile ilgili bi sorum var .
  Sitelerde yaziyor ki biz önce başladığımız sünnet namazlarımızı bir sebebe göre terk etmişsek o hususda onları kaza etmemiz gerekiyor . Ben namaza başlarken ancak farz namazları kılıyordum . Ve sonra Elhamdulillah, sizin sayenizde , Allah sizden razı olsun , öğrenim ki gecmiş yıllara ait 2 yıl kaza namazım var . Ve onları kılmaya başladım . Sonra sorulara İslamiyet sitesinden okuduk ki yatsı namazından önce sünnet sonra yatsıyı ( ve ya önce yatsıyı ve sonra sunneti tam hatırlamiyorum ne yazıldığını ) ve sonra da vitr kılmak gerekir . Yani yazılmış di ki yatsıdan sonra vitr kılınması (sunnetsiz ) caizdir , ama sunneti terk etmek gerekmez . Bende yatsı namazını kıldıktan sonra önce yatsıyı sonra sünnetini ve sonra vitr kıldım . Tam da hatırlamıyorum ama belkide o Zaman kaza namazlarla yazdıklarınızı bilmiyordum ( gecmiş yıllık kaza namazları ile ilgili ) sonra kaza namazlarına başlarken o kıldığım sünneti daha kılmadım (1 kere kılmışdım onu ) şimdi sorum şu : o 1 kere kıldığım yatsıdan sonra ki sunneti kaza etmem gerekiyor mu ?
  Bide benim Bi sorunum var abdest bozma ile ilgili ve bazen oyle oluyor ki sadece namazların farzlarını kılıyorum (2-3gun böyle oldu tam hatırlamiyorum) ve ya kaza namazları kılıyorum mesela öğle den sonra 3 namaz kıldım mı sonda mesela yatsının farzından sonra kazası kalıyor .

+ Yorum Gönder

sünnet namazları kaza yerine geçer mi

sünnetler kaza yerine geçer mi

sünnet namazı kazaya sayılırmınamazın sünnetleri kaza yerine geçer mikilinan sünnet namazları kilmadigimiz namazların yerine gecer mi