+ Yorum Gönder
Soru ve Cevaplar ve Sizden gelen sorular Kategorisinden Yolculukta namazın kazaya kalması hakkında Konusununa Bakıyorsunuz..
 1. sstrn
  Devamlı Üye
  Reklam

  Yolculukta namazın kazaya kalması hakkında

  Reklam

  Yolculukta namazın kazaya kalması hakkında Mumsema Selamun Aleykum

  Memlekete gideceğim uçak ile gitsem akşam namazı kazaya kalacak. Otobüsle gitsem sabah ve akşam namazı kalacak belki de ikindi namazı da ben şimdi hangi ulaşımı tercih etmeliyim. Uçakta namaz kıldım diyelim 2 rekat mı yoksa 4 rekat mı kılacağım ? ve namaz vakitlerini neye göre belirleyeceğim ?

 2. mum
  Administrator

  Cevap: Yolculukta namazın kazaya kalması hakkında


  Reklam


  Uçakta veya otobüste namaz kılabilirsin.
  4 rekatlı namazları 2 rekat, akşam 3 ve sabah 2 rekat olarak kılarsın.
  Namaz vaktini, yolculuk sırasında bulunduğun şehre göre belirlemelisin.

 3. musab
  Hadis Öğrencisi
  Yazacağımın şeyin sorunla doğrudan alakası yok;ama belirtmeden de geçmek istemiyorum.

  Senin düştüğün duruma sürekli düşen ve namazı kazaya kalan kişi sırf bu niyetle araba alırsa aldığı araba kendisi için bir sadakadır inşallah.

  Şehirlerarası otobüste namazı kılma şansın var.Peki ya bir mümin işten çıktıktan 5 dk sonra akşam namazı vakti giriyorsa ve şehiriçi otobüsünden indikten sonra vakit çıkıyorsa napacak?Bu kişinin durumu yoktur belki para gitmesin diye haftasonları arabayla gezmeye bile çıkmıyordur;ama benim namazı eda etme şansım tek bu diyerek parayı önemsemeden işe arabayla gitmesi bence mümin kimliğinin zirvesidir.Yaktığı yakıt da inşallah sadakadır.

  Bu mümin hesap günü ,sadaka verenlerden olduğunu öğrenince ALLAH'ım ben hiç sadaka vermedim ki diyecek,ALLAH da sen sadaka verenlerin en hayırlısısın diyecek inşallah.

 4. sstrn
  Devamlı Üye
  Cevaplarınız için teşekkür ederim, Allah Teala razı olsun. Diyelim ki uçakta yer bulamadım kılmam için uçağın lavabosunda kılabilir miyim ?

+ Yorum Gönder