+ Yorum Gönder
1. Sayfa 12 ... SonuncuSonuncu
Soru ve Cevaplar ve Sizden gelen sorular Kategorisinden Şafii mezhebine göre Cuma Namazı Nasıl Kılınır Konusununa Bakıyorsunuz..
 1. VeyselBaran
  Üye
  Reklam

  Şafii mezhebine göre Cuma Namazı Nasıl Kılınır

  Reklam

  Şafii mezhebine göre Cuma Namazı Nasıl Kılınır Mumsema Selam'ün Aleyküm ben hanefi mezhebine mensubum ve bulunduğum şehrin camiilerinde hep safii mezhebine göre cuma namazı kılınıyor ve cuma bittikten sonra da cemaatle bir de öğle namazı kılınıyor . Ben sırasıyla 4 cuma ön sünneti 2 cuma farzı 4 öğle farzı ( cemaat le)4 cuma son sünneti 2 öğle son sünneti kılıyorum acaba doğrumu yapıyorum ? Doğru değilse nasıl kılmam gerekiyor ?

 2. jerusselam
  Devamlı Üye

  Cevap: Şafii mezhebine göre Cuma Namazı Nasıl Kılınır


  Reklam


  Şafii de cuma namazı kılınışı

  4 rekat sünnet
  2 rekat cuma farzı cemaatle
  4 rekat öğle farzı cemaatle
  2 veya 4 rekat son sünnet kılınır

  Cemaatler kılınan 4 rekat öğle namazı, hanefilerin tek başlarına kıldıkları zuhri ahir denilen namazdır.

 3. Misafir
  Çok teşekkürler Allah razı olsun onca dini sitelere baktım sizin kadar sade anlatan yoktu. Gayet anlaşılır bir şekilde izah etmişsiniz

 4. Şema
  Moderatör
  şafi mezhebine göre cuma namazı ile Hanefi mezhebinde cuma namazı arasında hiç bir fark yok rekat açısından
  Sadece zuhri ahir kılan lar Şafii de cemaatle kılınıyor hanefilerin tek başına

 5. Misafir
  Peki Şafiilerde 4 rekat öğle namazını cemaatle kılmaz ise bir sakıncası olur mu ?

 6. Şema
  Moderatör
  Şafiilerde 4 rekat öğle namazını cemaatle kılmaz ise
  Bu zuhri ahir denilen ve cuma günü cuma namazından sonra kılınan o günkü öğle namazı çok ihtilaflı tartışılan bir namazdır.
  Kimi Efendimiz kılmamış bende kılmama der kimi de kılar.
  Herkes dilediğini yapsın hiç karışmıyoruz. kılınma taraftarı değiliz

 7. Misafir
  Arkadaşlar dini konulari kafaniza gore yorumlamayin.
  4 hak mezhep vardir. Hangi mezhep te iseniz ona göre amel edeceksiniz. Zira kabir sualerinde itikadda mezhebiniznedir?
  Mezhep imaminiz kimdir sualleri, hz. Peygamberden sonra ve mezhep imamlarina tabi olanlara sorulacaktır.

 8. Misafir
  Safilerde cuma namazınin sunneti varmı varsa kaç rekat

 9. arifselim
  Yönetici
  Şafiilerde farz namaz cumada ikidir. Sünnet ise farzından önce dört, sonrada dört olmak üzere toplam sekiz rekat nafile namaz kılınması müstehaptır.

 10. Misafir
  Mrb hocam ben safii mezhebine gore hanefilerle cuma namazı kılıyorum imamla selam vermem gerekiyor mu yoksa imamdan sonra mı selam vermem gerekiyor

 11. Selam2
  Devamlı Üye
  İmamın hanefi olması bir şeyi değiştirmez. Yine her zamanki gibi imam ilk selamını tamamlasın ikinci selam ile birlikte sen ilk selamını ver.

 12. musab
  Hadis Öğrencisi

  Reklam


  Mrb hocam ben safii mezhebine gore hanefilerle cuma namazı kılıyorum imamla selam vermem gerekiyor mu yoksa imamdan sonra mı selam vermem gerekiyor

  İmamla beraber değil imamdan sonra selam verilir. Şöyleki: imam sağa selam verir bitirir. O an sen selam verirsin. Günümüz şafilerinin tatbikatı gibi imamın ikinci selamına başlaması gerekmez ilk selamının bitirmesi yeterlidir.

  Şöyle örnek vermeye çalışayım. İmam ikinci selama başladığı an birinci selamı veren kişi imam birinci secdeyi yapıp bitirmesi ve ikinci secdeye gittiği an kıyamdan secdeye inmesi gerekir. Ama öyle yapmıyor değil mi? Sünnet olan, imam rükünü bitirip diğerine geçince bizim yapmamız değildir.

  Sahabe diyorki: Peygamber secdeye varmadan biz belimizi bile bükmezdik. Yani bu hadis imamla değil imamdan sonra yapmaya delildir. Ayrıca imam ruku yapınca siz de yapın, secde yapınca siz de yapın manasındaki hadisler de ikinci delildir. İmam ruku yaparken ,secde yaparken demiş olsa aynı anda yapmak gerekirdi. Ama yaparken değil yaptığı zaman şeklinde geliyor hadisler.

  Not: 4 mezhep de imamla değil de imamdan sonra yapma husuna yeterince temas etmemiş, kitaplarında açıkça imamdan sonra yapmak sünnettir dememiş, imamı geçmeyin hadisini ön plana çıkarmışlardır. Belki de yazdığım hadisteki namazda peygamber yaşlanmıştı o yüzden sahabe onu geçmemek için öyle yapıyordu şeklinde yorumladılar. Evet bu yorumu yapan alimler var. Belki bu yorum doğrudur da. Ama hadiste illet yazmıyor. O yüzden bize düşen sahabenin bu uygulamasına uymaktır. İlleti o olabilir diye yorum yapıyoruz sadece. Bir karine mevcut değil.

+ Yorum Gönder
1. Sayfa 12 ... SonuncuSonuncu

şafilerde cuma namazı

şafilerde cuma namazı nasıl kılınır

şafi mezhebine göre cuma namazı nasıl kılınır

şafii mezhebine göre cuma namazı nasıl kılınır

şafi mezhebine göre cuma namazı

şafii mezhebine göre cuma namazı

şafi mezhebinde cuma namazı nasıl kılınır